Bomlófélben a görög kormány
Bomlófélben van a görög kormány, miután pénteken este további kormánytagok jelentették be távozásukat, így tiltakozva az újabb megszorítások ellen, amelyekbe a milliárdos hitelcsomag fejében egyezett bele a kormány.
Benyújtotta lemondását Makisz Voridisz közlekedési miniszter és a kereskedelmi hajózásért felelős miniszterhelyettes, Adonisz Georgiadisz - jelentette az állami rádió. Mindketten a jobboldali, nacionalista Ortodox Népi Riadó (LAOS) nevű kis párthoz tartoznak. Távozott posztjáról a szocialista párti külügyminiszter-helyettes, Marilisza Xenojanakopulu is.
Ezt megelőzően Aszteriosz Rundulisz, a mezőgazdasági miniszter helyettese (LAOS) jelentette be kiválását, csütörtökön pedig Jánisz Kucukosz, a munkaügyi miniszter szocialista párti helyettese.
A lemondásokkal ismét bizonytalanná vált Görögország megmenekülése a csődtől. A LAOS már kilátásba helyezte, hogy nem szavazza meg a takarékossági programot a parlamentben a hét végén. A görög tömegtájékoztatás szerint azonban a többség ennek ellenére biztosítottnak tűnik. A kormány fő pillérét képező táborban legalább harminc "elhajló" lehet, s hozzájuk csatlakozna a LAOS 16 képviselője. A döntő az, hogy miként szavaznak a szocialisták (PASZOK) és a konzervatívok (Új Demokrácia). A kormánytábornak 252 képviselője van a 300 tagú parlamentben. A törvény elfogadásához 151 szavazat szükséges, az új segélycsomaghoz elengedhetetlen az athéni parlament jóváhagyása. Egyes elemzők kormányátalakításra számítanak, s arra, hogy a párton kívüli Lukasz Papademosz kormánya immár csak technokratákból fog állni.
A LAOS párt mindeközben "uralomvággyal" vádolta meg Angela Merkel német kancellárt. "Az Európai Unió szenved Németország miatt" - közölte Jéorjiosz Karatzaferisz, a párt elnöke pénteken. Szerinte a tehetős Németország rákényszeríti akaratát a dél-európaiakra, "mert vastag a pénztárcája". A vezérlőpult a berlini kancellári hivatalban van, s nem Brüsszelben, az EU-nál - vélte Karatzaferisz.
A görög rendőrök szakszervezeti szövetsége sürgette az EU, az IMF és az Európai Központi Bank athéni misszióvezetőinek letartóztatását, azzal vádolva őket, hogy a harmadik éve tartó takarékossági programmal szétrombolták a társadalmi kohéziót Görögországban.