Világ MTI 2012. január. 24. 18:25

Botrányt kavart az új moszkvai amerikai nagykövet

Alig foglalta el állomáshelyét, máris botrányt kavart Michael McFaul, az Egyesült Államok új moszkvai nagykövete.

A diplomata azzal haragította magára a hatalmon lévő politikai erőket, hogy amint megkezdte misszióvezetői tevékenységét, fogadta a Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök ellen fellépő politikai erőket.

Moszkvai kormánykörökben hivalkodó cinizmusnak nevezték azt, hogy az amerikai nagykövet megkülönböztetett bizalmával tüntette ki mindazokat, akik a Kreml irányvonalával szemben állnak. Andrej Iszajev, a hatalmat birtokló Egységes Oroszország egyik képviselője a dumában azt is sérelmezte, hogy Washington McFault, a "narancsos forradalmak" szakértőjét állította moszkvai külképviselete élére.

Michael McFaul
AP / Harry Hamburg

A 40 éves McFaul, az orosz-amerikai kapcsolatok újraindítását hirdette meg, és ennek keretében behatóan foglalkozott több volt szovjet utódállamban - Ukrajnában, Grúziában és Kirgizisztánban - lezajlott forradalmakkal, amelyek eredményeként megdöntötték az uralmon lévő rezsimet.

Az orosz közszolgálati televíziók az ilyen felkelések szakértőjének mutatták be a nagykövetet. A Pervij Kanal csatorna nemrégiben azt állította az Oroszország befejezetlen forradalma: politikai változások Gorbacsovtól Putyinig című könyv szerzőjéről, hogy azt a célt tűzte ki maga elé: befejezi ezt a forradalmat. Vlagyimir Zsirinovszkij, a Kreml közeli populista liberális-demokrata párt elnöke pedig addig is elment, hogy víziója szerint háború készül Oroszország ellen.

McFaul nagykövet blogjában a múlt héten megjegyezte, hogy Obama elnök és más amerikai vezetők mindig is találkoztak a kormány és a civil társadalom képviselőivel egyaránt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.