2012. január. 19. 19:45 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 19. 19:59 Világ

Igaz a kőnek álcázott titkosszolgálati eszközről szóló legenda

James Bond-filmekbe illő csúcstechnológiás távközlési eszközökkel küzd egymás ellen a brit és az orosz titkosszolgálat - derül ki Jonathan Powellnek, a brit miniszterelnöki hivatal volt vezetőjének nyilatkozatából, amelyet a BBC-nek adott.

Az orosz biztonsági szolgálat 2006-ban azzal vádolta meg Nagy-Britanniát, hogy ügynökei egy kőnek álcázott telekommunikációs eszközt használtak fel műveleteik során. Powell most beismerte, hogy a vádak igazak. "Elkaptak minket. Nyilvánvalóan tudtak róla egy ideje, csak arra vártak, hogy politikai célokra is felhasználhassák" - mondja a riportfilmben.

Az orosz kémelhárítás szerint a szerkezetet négy, hivatalosan a moszkvai brit nagykövetségen diplomataként dolgozó szigetországi ügynök használta információátadásra. A "kőben" tárolt eszköz képes volt információk elektronikus fogadására, majd az információkat marokszámítógépekre lehetett letölteni.

2006-ban a brit-orosz kapcsolatok mélypontra süllyedtek Alekszandr Litvinyenko volt orosz titkosszolgálati tiszt londoni meggyilkolása miatt. A két ország közti viszony akkori megromlásához az is hozzájárult, hogy egy angol bíróság megtagadta egy Moszkva által körözött csecsen vezető kiadatását.

Nagy-Britannia és Oroszország a 19. századi afganisztáni "nagy játszma" óta különös előszeretettel kémkedik egymás ellen. A brit-orosz kémkedés a hidegháború idején élte "virágkorát", amikor a két ország ügynökei filmekbe illő praktikákkal próbáltak információkhoz jutni. Ahogy egy korábbi hírszerző fogalmazott: a titkosszolgálat állami utasításra "bepoloskázta" Londont. Az információknak a kőhöz hasonló módszerrel való átadása ugyanakkor jóval kevésbé volt fejlett: egy KGB-s kettősügynök az 1970-es években áltéglákba és egy londoni templom oszlopába rejtette titkos üzeneteit - írta internetes oldalán a The Guardian brit lap.

A brit kémelhárítástól származó információk tanúsága szerint a rivalizálás napjainkban is erős: az MI5 szerint Londonban ma is annyi orosz kém tevékenykedik, mint a hidegháború éveiben.

Hirdetés