Tisztességes bánásmódot vár az EP-től az uniós ügyi államtitkár
Tisztességes bánásmódot és a reagálás jogának biztosítását várja Győri Enikő attól a plenáris vitától, amelyet az Európai Parlament strasbourgi ülésén, Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében, szerda délután folytatnak le a közelmúlt magyarországi politikai fejleményeiről.
Az uniós ügyi államtitkár a vita előtt újságíróknak tartott háttérbeszélgetésen szólt erről, hasonló hozzáállásra kérve a nemzetközi sajtót is. Azt is kérte, hogy véleményalkotás előtt ismerjék meg alaposan a tényeket és az egyes jogszabályokkal kapcsolatos jogi környezetet.
Ugyanezen a tájékoztatón Szájer József (Fidesz) EP-képviselő szót emelt az unión belüli kettős mérce ellen, és megismételte, hogy a kormány megalakulása óta feszített törvényalkotási munka folyt. Hozzátette, hogy ez utóbbi során elkerülhetetlenül előfordulhattak hibák, és ezeket készek korrigálni.
Magyarország demokrácia, a demokrácia alapszerkezetét nem változtatták meg. A kormány úgy igyekszik mélyreható reformokat végrehajtani, hogy közben tiszteletben tartja az uniós értékeket, és erősíti azok érvényesülését - hangoztatta a két előadó. Győri Enikő üdvözölte, hogy az Európai Bizottság előző napi döntéseinek tanúsága szerint sikerült "visszatérni a tényekhez és az érvekhez", a testület jogi úton kívánja tartani a vitát. Ez a problémák megoldásának európai útja, a párbeszéd, a kompromisszumok keresése - emelte ki.
Megerősítette, hogy - különösen pontosan megfogalmazott problémákkal, aggodalmakkal kapcsolatban - a kormány kész minden szinten párbeszédet folytatni. Mint mondta, folyamatos a kapcsolat az egyes témákban illetékes biztosokkal is.
Ami a brüsszeli bizottság kötelezettségszegési eljárással kapcsolatos döntéseit illeti, az államtitkár úgy vélte, néhány felvetett probléma gyorsan, akár napokon belül megoldható. Ezek közé sorolta a nemzeti bank függetlenségével kapcsolatban megfogalmazott aggályok "többségét".
Szájer József azt hangoztatta, hogy amikor a kormány hatalomra került, az ország összeomlóban volt. A kétharmados többség egyértelműen mutatja, hogy a lakosság átfogó változásokat akar - emelte ki. Mint mondta, azon dolgoznak, hogy működő államot építsenek ki, befejezve a rendszerváltást.
A képviselő visszautasította a diktatúrát, a demokrácia leépítését emlegető vádakat, hangsúlyozta a kormány demokratikus hozzáállását, és szintén arra kérte hallgatóságát, hogy mielőtt véleményt alkotnak, ismerkedjenek meg teljes egészében a tényekkel.