Etiópiában elűzik az embereket saját földjükről, hogy aztán a területet külföldieknek bérbe adják - állította kedden a Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet.
Az amerikai székhelyű HRW szerint az egykori földtulajdonosok nyomorognak és éheznek. Az Afrika szarván elterülő országban a kormány már 30 ezer négyzetkilométernyi - Belgiumnál területénél alig kevesebb - földet adott bérbe külföldi mezőgazdasági vállalkozásoknak, és további 21 ezer négyzetkilométernyit akar még.
Az ENSZ növekvő aggodalommal figyeli, hogy Kína és a Perzsa-öböl országai nagy területeket vásárolnak szerte Afrikában és Ázsiában, biztosítandó országuk élelmiszer-ellátását, gyakran a helyi lakosság kárára.
A HRW adatai szerint eddig összesen másfél millió etiópot üldöztek el földjéről. A szervezet friss jelentésében - amelynek címe: Etiópiában az erőszakos kitelepítés éhínséget és nélkülözést idéz elő - a legújabb kitelepítési hullámról ír. Eszerint a kormány "faluprogramja" keretében a nyugat-etiópiai Gambella régióból kitelepített mintegy 70 ezer bennszülöttet új falvakba, amelyekben nincs élelem, művelhető föld, egészségügyi ellátás és oktatási intézmény. A jogvédő szervezet több mint száz embert kérdezett meg a jelentés összeállításához.
Az addisz-abebai kormányzat cáfolja a vádakat, azt állítva, hogy olyan programot indítottak, amelynek keretében emberek ezreit távoli tartományokból bőven termő területekre költöztetnek. Bereket Simon, az etióp kormány szóvivője szerint a HRW helytelenül állította, hogy a kormány faluprogramja népszerűtlen és megkérdőjelezhető. Erre nincs bizonyíték - tette hozzá.