2012. január. 16. 19:34 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 16. 21:16 Világ

Még egy republikánus elnökjelölttel kevesebb Amerikában

Jon Huntsman volt utahi kormányzó és pekingi exnagykövet hétfőn a dél-karolinai Myrtle Beachben bejelentette, hogy visszalép a republikánus párt hivatalos elnökjelöltségéért folytatott küzdelemtől és támogatásáról biztosította Mitt Romney jelölését.

Herman Cain georgiai üzletember és Michele Bachmann minnesotai képviselőnő után Huntsman a harmadik republikánus elnökaspiráns, aki nem vállalta a további küzdelmet azért, hogy novemberben a pártja nevében ő lehessen Barack Obama elnök hivatalos kihívója.

A versengésben így öten maradtak: Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó, Ron Paul texasi képviselő, Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor, Newt Gingrich volt képviselőházi elnök és Rick Perry texasi kormányzó.

A párt következő előválasztását szombaton tartja Dél-Karolinában. Huntsman volt a mezőny legmérsékeltebb jelöltje; az országos szinten a republikánus szavazók által mindössze 1-2 százalékos arányban támogatott politikus számára világossá vált, hogy a konzervatív déli államban nem sok esélye lehet a sikerre. A volt utahi kormányzó mindent a január 10-i New Hamshire-i előválasztásra tett fel, ám a hosszú és intenzív kampányolása ellenére, mindössze a harmadik helyet tudta megszerezni Romney és Paul mögött.

A kampányát "felfüggesztő" politikus arra szólította fel a versenyben lévő aspiránsokat, hogy tartózkodjanak a "mérgező" negatív kampánytól és az egymás elleni támadásoktól. Huntsman egységre és választói bizalom megerősítésére szólította fel a republikánus pártot a szerinte "osztályharcot" hirdetett Barack Obamával szemben.

A talpon maradt republikánus elnökaspiránsok hétfőn és csütörtökön újabb televíziós vitában csapnak össze. Mitt Romney, aki mind az iowai jelöltállító gyűléseken, mind a New Hampshire-i előválasztáson diadalt aratott, a közvélemény-kutatások szerint Dél-Karolinában is nyerésre áll. Az elmúlt három évtizedben egyébként egyetlen olyan republikánus politikus sem tudta megszerezni pártjának hivatalos jelölését, aki nem győzött ebben a déli államban.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.