2012. január. 06. 07:32 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 06. 07:26 Világ

Megálljt parancsoltak Amerika szlovéniai nagykövetének

A belügyekbe történő beavatkozással vádolták meg a szlovén hatóságok Joseph Mussomelit, az Egyesült Államok ljubljanai nagykövetét, miután a diplomata közvetítést ajánlott a kormányalakítás során szóba jöhető pártok vezetőinek.

Danilo Türk szlovén államfő csütörtökön azt mondta, hogy a kormányokat nem külföldi nagykövetek vagy más külföldi tisztségviselők alakítják meg, hanem a szlovén népre és politikai pártokra tartozik ez a feladat.

Samuel Zbogar külügyminiszter pedig közölte, hogy tárcájának egyik tisztségviselője figyelmeztette az amerikai diplomatát: a ljubljanai hatóságok helytelenítik a koalíciós tárgyalásokkal kapcsolatos magatartását.

Szlovén sajtójelentések szerint Mussomeli a pártvezetőkkel találkozva felajánlotta, hogy kész közvetítői szerepet játszani a koalíciós kormány létrehozása érdekében.

Danilo Türk elnök csütörtökön Zoran Jankovicot, Ljubljana milliárdos, balközép irányzatú polgármesterét kérte fel a kormányalakításra, akinek Pozitív Szlovénia nevű pártja meglepetésre az élen végzett a tavaly decemberben tartott, előre hozott parlamenti választásokon. A Pozitív Szlovénia 28 helyet szerzett a 90 tagú parlamentben, így mindenképpen koalíciós partnerekre lesz szüksége a kabinet létrehozásához.

Az előrehozott választásokra azért volt szükség Szlovéniában, mert Borut Pahor eddigi szociáldemokrata miniszterelnök törékeny négypárti koalíciója nem bírta ki a nyugdíjreform ügyében támadt belpolitikai konfliktust, és kormánya szeptemberben megbukott egy vesztes bizalmi szavazás után.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.