Az amerikai, a francia és a luxemburgi külügyminiszter után a finn külügyi tárca vezetője is kemény hangú kritikát fogalmazott meg az új magyar alkotmányról és az Orbán-kormány intézkedéseiről, illetve egy lehetséges forgatókönyvet is adott arról, hogyan reagálhatna a helyzetre az Európai Bizottság.
A jelenlegi magyarországi fejlemények növekvő aggodalomra adnak okot az Európai Unióban - mondta a Helsingin Sanomat jelentése szerint Erkki Tuomioja finn külügyminiszter. A tárcavezető azt mondta, hogy az új magyar alkotmány ijesztő mértékben változtatja meg a hatalmi egyensúlyt a magyar társadalomban.
"Ha egy ország ilyen alkotmánnyal kérné az EU-tagságot, nem lehetne felvenni" - mondta Tuomioja, aki szerint az Európai Bizottság dolga, hogy reagáljon, ha az egyik tagországban veszélybe kerül a demokrácia. Eddig nem tette ezt meg a bizottság, bár egyes EU-biztosok már jelezték aggodalmukat.
Egyelőre nincs tisztázva, hogy az Európai Bizottság hogyan reagálhat a magyarországi helyzetre - teszi hozzá a beszámoló. A finn külügyminiszter szerint nincsenek egyértelmű precedens ügyek, amelyek érvényesek lehetnek.
Szerinte az EU első reakciójának politikainak kellene lennie, Magyarországnak jelezni kéne, hogy "nem a jó úton jár". A lehetséges szankciók csak ezt követően jöhetnének - tette hozzá. "A végén felvetődne a kérdés, hogy ha egy tagország áthágja a demokrácia központi szabályait, fenntartható-e továbbra is az uniós tagság?" - idézi a lap Tuomioját. Ennél kevésbé súlyos szankció lehetne az EU pénzügyi támogatásainak felfüggesztése - tette hozzá a beszámoló.