Világ MTI 2012. január. 06. 16:34

Orbánék pártcsaládja Barrosóék mellé áll

A Fidesz-KDNP európai pártcsaládja, az Európai Néppárt közölte, hogy az Európai Bizottság ajánlásait fogja támogatni a Magyarországot érintő vizsgálatokkal kapcsolatban. Bízunk abban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szorosan együtt fog működni a bizottság vezetőségével, annak érdekében, hogy biztosítsa a jogalkotás összhangját az EU-joggal, valamint - ha az szükséges - a módosítások megtételét - írja a Néppárt elnöke és frakcióvezetője.

Az Európai Néppárt az unió központi javaslattevő-végrehajtó intézményének, az Európai Bizottságnak azon ajánlásait fogja támogatni, amelyek biztosítják, hogy Magyarország teljes mértékben eleget tegyen az Európai Unió jogi előírásainak - hangsúlyozta pénteken kiadott közös nyilatkozatában Wilfried Martens, a jobbközép, kereszténydemokrata irányultságú Néppárt elnöke, valamint Joseph Daul, az európai parlamenti (EP-) pártfrakció vezetője.

AP

Martens és Daul annak nyomán nyilatkozott az új magyar alkotmány életbe lépésével kapcsolatos kérdésekről, hogy a zöldpárti EP-frakció Magyarország elleni eljárást kezdeményezett az uniós alapértékek sérelmére hivatkozva. A liberálisok ehhez csatlakoztak, a szocialisták pedig felszólították José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét, hogy tájékoztassa az EP-t, milyen lépéseket kíván tenni Magyarországgal kapcsolatban. 

Az ENP pártcsaládjához tartozik a Fidesz is, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig az Európai Néppárt egyik alelnöke. A néppárti a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben. 

Martens és Daul a közös nyilatkozatban emlékeztetett arra, hogy a magyar parlament tavaly áprilisban fogadta el az új alkotmányt, "amely egy 1949-es keltezésű sztálinista típusú alkotmány helyébe lépett". Magyarország volt az egyetlen olyan közép-európai állam, amely nem alkotott új alaptörvényt a kommunizmus bukása után - tették hozzá. A két néppárti vezető felhívta a figyelmet arra, hogy az új magyar alkotmány tartalmazza az uniós alapjogi charta előírásait, valamint "egy új, tisztességesebb választási rendszert, amely megadja a lehetőséget a kisebbségeknek a parlamenti képviseletre".

Ugyanakkor - folytatta Martens és Daul - ismeretes, hogy az Európai Bizottság felvetett több kérdést a jogalkotás néhány elemével kapcsolatban, és a testület jelenleg az angol, valamint a francia fordítás alapján azt vizsgálja, hogy ezek az elemek összhangban vannak-e az uniós joggal. A néppárti vezetők utaltak arra, hogy az EU alapszerződése alapján az Európai Bizottságnak - az Európai Unió Bíróságának ellenőrzése mellett - felügyeletet kell gyakorolnia az uniós jog alkalmazása fölött. 

"Szükségtelen is mondani, hogy az ENP támogatni fogja a bizottság ajánlásait, amelyek biztosítani fogják azt, hogy Magyarország teljes összhangban legyen az EU-joggal. Ebben az értelemben bízunk abban, hogy Orbán Viktor miniszterelnök szorosan együtt fog működni a bizottság vezetőségével, annak érdekében, hogy biztosítsa a jogalkotás összhangját az EU-joggal, valamint - ha az szükséges - a módosítások megtételét" - fogalmazott Wilfried Martens és Joseph Daul.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.