2012. január. 05. 19:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 19:54 Világ

"Elrontott" demokráciák közé sorolja Magyarországot az EIU

A "hibás" vagy "elrontott" demokráciák közé sorolja Magyarországot a 2011-es rangsorában az Economist Intelligence Unit (EIU), amely 167 országban vizsgálta a demokrácia helyzetét több szempont alapján.

Magyarország a vizsgált 167 ország közül a 49-ik helyezést érte el az EIU 2011-es demokrácia-rangsorában, amellyel az előző, 2010-es eredményhez képest hat helyet csúszott hátra. Most olyan országok előzik meg, mint Uruguay (17.), Costa Rica (20.), Botswana (33.), Chile (35.), Trinidad és Tobago (43.) vagy Jamaica (44.).

A kelet-európai országok közül hazánk előtt végzett Csehország (16.), Szlovénia (30.), Észtország (34.), Szlovákia (38.), Litvánia (41.),  Lengyelország (45.) és Lettország is (48.).

A mostani rangsorban Magyarország a demokrácia kiteljesedettsége alapján felállított négy kategória közül a másodikba, a "hibás" vagy "elrontott" demokráciák csoportjába került.

Ez a kategória azokat az országokat fedi le, amelyekben szabad választásokat tartanak, tiszteletben tartják a polgári szabadságjogokat, de más szempontból már akadnak problémák a demokrácia működésében, például a sajtószabadság, a kormányzás, a politikai kultúra és a politikai életben való részvétel fokát illetően. A rangsort vezető országok - Norvégia, Izland, Dánia, Svédország és Új-Zéland - a "teljes" demokráciák, a sereghajtók - Észak-Korea, Chad, Türkmenisztán, Üzbegisztán és Mianmar - pedig a "tekintélyelvű rezsimek" közé kerültek.

Az indexet az EIU öt szempont - a választási folyamat és a pluralizmus, a kormány működése, a politikai részvétel, a politikai kultúra és a polgári szabadságjogok - alapján állította fel, és mindegyiket pontozta is egy 10-es skálán.

A maximális 10 pontból Magyarország 2011-ben mindent egybevetve 7,04 pontot kapott, de ennél sokkal alacsonyabb részpontszámot ért el például a politikai részvételt (azaz a választásokon való részévtelt, a kisebbségeket, a női képviselők számát, a pártok taglétszámát stb.) tekintve vagy a kormány működésének területén.

Kelet-Európában sokat romlott a demokráciák helyzete az EIU szerint, amely itt Magyarországot név szerint is kiemeli, mint az egyik legjobb példáját annak, amikor a rossz folyamatok még rosszabbá váltak. Magyarországon a tavalyi választásokon a szélsőjobboldali Jobbik majdnem ugyanannyi voksot kapott, mint a korábban kormányzó szocialisták.

A kétharmados parlamenti többséget hozó választások után a jobbközép Fidesz "szisztematikusan átvette az ország korábban még független intézményeit: a köztársasági elnökség, a számvevőszék vagy a médiatanács ma már mind a párt embereinek irányítása alatt áll" - írta az EIU, amely hozzátette, hogy a választási reform pedig aláásta az ellenzék és a kisebb pártok esélyeit.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.