2012. január. 05. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 17:14 Világ

Katasztrófa fenyeget Dél-Szudánban, ha nem érkezik segély

Dél-Szudánban katasztrófa sújtotta övezetté nyilvánították Jonglei államot, ahonnan körülbelül 100 ezer ember menekült el a nemrég kirobbant etnikai összecsapások után - adta hírül csütörtökön egy dél-szudáni miniszterre hivatkozva a BBC hírportálja.

Mariel Benjamin Barnaba tájékoztatási miniszter a BBC térséggel foglalkozó műsorában elmondta, hogy a helyzet a segélyszervezetek azonnali beavatkozását igényli, mivel nagy szükség lenne élelmiszerre, gyógyszerre és takarókra. A több napos etnikai összecsapások után a terület mostanra a kormány ellenőrzése alatt áll - tette hozzá.

A konfliktus legutóbbi fejleménye az volt, hogy a lou nuer törzs 6 ezer harcosa hétfőn megtámadta Pibor város környékét, mert korábban komoly konfliktusba keveredett a murle törzzsel a szarvasmarhacsordák feletti ellenőrzés miatt. Az elmúlt hét hónap erőszakos cselekményei eleinte a jószágokhoz kapcsolódtak, ám azóta irányíthatatlanná váltak. Egyes jelentések szerint több mint 150 ember meghalt, ám Barnaba 20-30 ember halálát tudta megerősíteni. A miniszter elmondta, hogy békítő találkozóra hívják a két közösség vezetőit, ahol megvitatják, hogyan lehetne véget vetni az erőszaknak.    

Lisa Grande, az ENSZ dél-szudáni humanitárius koordinátora szerdán közölte, hogy "százak, ha nem ezrek" kezdték meg a visszatérést Piborba. A szakember elmondása szerint a humanitárius helyzet igen ijesztő volt, a hazatérők élelmiszer, ivóvíz és takaró híján voltak. Grande visszautasította azokat a bírálatokat, hogy a világszervezet és a dél-szudáni hadsereg nem tett meg mindent a civilek megsegítésére, akik közül többen támadás áldozatává váltak a város elhagyásakor.

A szarvasmarhák feletti ellenőrzéssel kapcsolatos konfliktusok gyakoriak Dél-Szudánban, csakúgy mint a rivális etnikai csoportok közötti összetűzések. Az ENSZ becslései szerint tavaly 350 ezer ember kényszerült lakhelye elhagyására.

Dél-Szudán tavaly júliusban vált függetlenné Szudántól, és a világ egyik legszegényebb térségét alkotja.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?