2011. december. 26. 10:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. december. 26. 10:22 Világ

Orbán egykori főtanácsadója olvasói levélben védte meg a kormányt

A New York Times-nak küldött olvasói levélben reagált Szapáry György a Nobel-díjas Paul Krugman kritikáira.

Olvasói levélben reagált Orbán Viktor egykori gazdaságpolitikai tanácsadója, a jelenlegi washingtoni nagykövet Paul Krugman cikkére a New York Times-ban. A Nobel-díjas közgazdász december 12-én a New York Timesban megjelent kommentárjában azt írta, a demokrácia papírvékony látszata mögött tekintélyelvű rendszer épül ki újra Magyarországon, Európa szívében, ami szélesebb körben is elterjedhet, ha folytatódik a jelenlegi gazdasági válság.

Erre reagált december 14-én Szapáry György, de az olvasói levelet csak most tette közzé a lap. Mint Szapáry írta, közgazdászként és az IMF tisztviselőjeként mindig nagy érdeklődéssel olvassa Krugman írásait, „ezért is lepődtem meg, amikor a Magyarországról szóló véleményét olvastam”.

Szapáry szerint ugyan Krugman a választási rendszerrel kapcsolatban gerrymanderingt emleget, azaz azt, hogy a többség saját érdekei szerint manipulálja a választási körzeteket, valójában viszont a kormány az egyéni választókörzetek átrajzolásával azt akarta elérni, hogy azok egybefüggő területeket alkossanak.

A bíróságok függetlenségével kapcsolatban pedig megjegyezte, az Egyesült Államokban is megválasztott tisztségviselők választják a bírókat. Ezért szerinte meg kell adni a tiszteletet a magyar bíróknak, nem szabad róluk feltételezni, hogy a politikusok bábjai.

„A barátoktól érkező kritikákat megbecsüljük, de az elsöprő és túlzott leegyszerűsítésen alapuló állítások inkább ártanak, mint használnak Magyarországnak – és az olvasóiknak” – zárta levelét Szapáry.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.