2011. december. 21. 14:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 21. 14:23 Világ

"Létezik olyasmi, hogy Orbán-fék" - szétszedik Magyarországot a német lapok

A médiaszabályozásra vonatkozó alkotmánybírósági döntésekről közölt írásokat szerdán a Die Welt, a Frankfurter Allgemeine Zeitung, a Berliner Zeitung és a Tagesspiegel című német és a Der Standard című osztrák lap, míg a Der Spiegel című német hetilap online kiadásában a Klubrádióval kapcsolatos hatósági döntésről írt.

A Die Welt című konzervatív lapban Pirruszi győzelem Magyarországon címmel Dietrich Alexander "Az Alkotmánybíróság megdönti a médiatörvényt, de hamarosan saját magát is megdöntheti" alcímmel megjelent kommentárjában ismertette a médiaszabályozásra és az egyházi törvényre vonatkozó döntéseket, majd megjegyezte: "ezek a jó hírek".

"A rossz az, hogy az ítélet a jogállamiság utolsó rángásának bizonyulhat. Január 1-jén ugyanis hatályba lép egy új alkotmány, amely a mostani ítéleteket papírhulladékká változtathatja." A szerző utalt a kivételes sürgős eljárás házszabályba foglalására vonatkozó javaslatra és az Alkotmánybíróság létszámának növelésére, tagságának átalakítására, aminek következtében véleménye szerint a testület "a jövőben bizonyára barátságosabb ítéleteket alkot majd."

Dietrich Alexander szerint mindez "annak a jogos vádnak a megfogalmazására ösztönzi Orbán bírálóit", hogy szakítás történt a hatalmi ágak szétválasztásának elvével. "Az új év ugyanúgy kezdődik, ahogyan az óév indult: demokratikus egyensúlytalansággal az EU-tag Magyarországon" - zárta kommentárját a Die Welt.

FAZ, Berliner Zeitung

A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív lap arról írt, hogy az Európai Bizottság közölte: megvizsgálja a médiaszabályozásra vonatkozó alkotmánybírósági ítéletet. A magyar médiatörvény részben alkotmányellenes című írásban emlékeztettek arra, hogy "a sietősen és rögtönzésekkel megalkotott törvénycsomag" bírálatokat váltott ki belföldön és külföldön is.

Most pedig szakmai szervezetek, például a német újságíró szövetség (DJV) attól tart, hogy az alkotmánybírósági ítélet "az eredetileg január 1-jén életbe léptetni tervezett új alkotmány miatt" időben korlátozott érvényű lehet, mert a testület a jelenlegi alkotmány alapján ítélkezett.

A Berliner Zeitung című baloldali lap kommentárjában Frank Herold azt írta: "Magyarországon még működnek demokratikus intézmények. Ezzel kapcsolatban jó okkal támadtak kétségek az utóbbi hónapokban. Elég volt csak nézni, hogy micsoda tempóban építi át autokráciává az országot a jobboldali konzervatív kétharmados parlamenti többség."

"A győzelem túl későn érkezett"

A Der Tagesspiegel című liberális újság Ítélet Orbán ellen címmel számolt be az alkotmánybírósági döntésről. Paul Flückiger és Maris Hubschmid cikke szerint a döntés ellenére "Orbán miniszterelnök ellenlábasai nem számítanak az irányvonal változására. A győzelem túl későn érkezett." A magyarországi újságírók és jogvédők azonban "fellélegezhetnek", mert az ítélet azt mutatja, hogy "a jogállam még működik Magyarországon."

A lap azt írja, hogy a DJV is üdvözölte a döntést, hangsúlyozta viszont, hogy a sajtószabadság győzelméről nem lehet beszélni, mert az új alkotmány szakít a hatalmi ágak elválasztásának elvével. "Ennyiben kérdéses, hogy az ítélet fennmarad-e január 1-je után is" - írta a lap a DJV egy szóvivőjének véleményét idézve.

Kétségeinek adott hangot Jan Philipp Albrecht, a Zöldek európai parlamenti képviselője is, Anja Viohl, a Riporterek Határok Nélkül nevű szervezet német tagszervezetének referense pedig úgy vélte, hogy a döntés "már régóta esedékes volt". A szervezet szorosan nyomon követi majd a törvénymódosítási munkálatokat, azt vizsgálja, hogy az átdolgozott jogszabály megfelelő védelmet nyújt-e a független újságírás számára - írta a Der Tagesspiegel.

Canossa-járás

A Spiegel Online a Klubrádióval kapcsolatos hatósági döntésről közölt cikket szerdán Sajtószabadság Magyarországon - Megszüntetik az egyetlen ellenzéki rádióadót címmel. A lap szerint "a lépés nem volt váratlan", hiszen a hatóságnál a "Fidesz bizalmasai" dolgoznak, és a pályázatot olyan módon írta ki a hatóság, hogy a Klubrádiónak "kevés esélye maradt" a frekvencia megszerzésére.

Az alkotmánybíróság óvása a médiaszabályozás egyes részei ellen a legújabb a visszalépések sorozatában, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnöknek el kellett könyvelnie - írta a vezető osztrák liberális napilap, a Der Standard hasábjain Működésbe léptek az Orbán-fékek című írásában Josef Kirchengast.

A szerző a sorozathoz sorolta többek között az IMF-tárgyalások felvételét. A "Canossa-járással" Orbánnak be kellett ismernie, hogy az általa meghirdetett költségvetés-politikai függetlenség álomkép - írta. A sorozatban említette Csurka István intendánsi kinevezésének visszavonását is, Élő Gábor és Papp Dániel felmentését a Lomnici-ügy miatt. "A kormány által létrehozott központi hírszerkesztőségek két vezetőjét - egyikük szintén szélsőjobboldali hátterű - menesztették egy televíziós bejátszás manipulálása miatt" - fogalmazott.

A Fideszben "több tucat polgármester zúgolódik" a takarékossági kurzus miatt - írta. Felidézte az is, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisítette a vitatott egyházi törvényt. "Létezik tehát Magyarországon olyasmi, hogy Orbán-fék" - fogalmazott a cikkíró. Az alkotmányban szereplő fék az új alaptörvény hatályba lépésével erősen veszít az erejéből, de másokat a miniszterelnök "hatalompolitikai masírozásának tempójával" saját maga hozott működésbe - írja a Der Standard.

Hirdetés
Világ Németh András 2024. december. 05. 16:26

Kilátástalan a helyzet Franciaországban a miniszterelnök lemondása után

Több mint hatvan év után most bukott meg újra francia kormány egy parlamenti bizalmatlansági szavazáson. Az igazi problémát nem ez okozza, hanem az, hogy Michel Barnier miniszterelnök kudarca után sem tisztul ki a kép: a párizsi törvényhozásban három, nagyjából egyforma erejű csoport viaskodik egymással, és az éppen ellenzékben lévő két tömörülés bármikor távozásra kényszerítheti a kormányon lévő pártokat.