2011. december. 17. 16:59 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 17. 17:03 Világ

Egy Daciából avatták fel az Arad–Temesvár autópályát

Egy Dacia Duster volánja mögött Emil Boc román miniszterelnök nyitotta meg a dél-erdélyi - Temesvárt és Aradot összekötő - autópálya első, 33 kilométeres szakaszát.

A román kormányfő a gépkocsi műszerfalára helyezett pohár vízzel próbálta ellenőrizni, vannak-e komolyabb döccenői az aszfaltburkolatnak. A szakasz végigautózása után elégedetten szólt a pálya minőségéről.

Boc tréfásan azt is megjegyezte: „szerencse hogy még avatunk autópályákat, így néha én is vezethetek”.

A 33 kilométeres pályaszakasz mellett az autópályának megfelelő aradi körgyűrű 12,25 kilométeres szakaszát is átadták a forgalomnak. Ezen egyelőre csak egy sávban zajlik mindkét irányban a forgalom, s 60 kilométer/órás sebességkorlátozás van érvényben (az autópályán pillanatnyilag 100 kilométer/óra a megengedett sebesség. Azért volt szükséges a sebesség korlátozása, mert az út mentén még folynak a munkálatok.

A pályaszakaszt a spanyol JV FCC Construccion és az olasz ASTALDI SpA conzorciuma építette, a munkát 2009 januárjában kezdték. A román kormány által közölt decemberi adatok szerint az útépítés 264 millió euróba került. Az építkezés költségeit az Európai Unió kohéziós alapjából, az Európai Fejlesztési Bank által nyújtott hitelből és a román költségvetésből biztosították. A felavatott pályarész a nagylaki határákelőtől Aradon, Temesváron, Déván és Nagyszebenen átvezető dél-erdélyi autópálya első megnyitott szakasza.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.