Világ MTI 2011. december. 01. 15:45

A görögökre üthetnek vissza az iráni uniós szankciók

Kiszélesíti az EU a büntető intézkedésekkel sújtott iráni természetes és jogi személyek körét, valamint további szankciók lehetőségét is megvizsgálják, beleértve az iráni pénzügyi rendszer, illetve az energetikai szektor elleni szankciókat. Így döntöttek a tagállamok külügyminiszterei Brüsszelben.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség legutóbbi jelentése katonai jelleget tulajdonított az iráni kormányzat nukleáris fejlesztési programjának. Az EU már korábban életbe léptetett korlátozó intézkedéseket Iránnal szemben. Ezek részben természetes személyeket sújtanak vízumtilalommal, illetve vagyonzárlattal, valamint jogi személyek - iráni vállalatok, intézmények - vonatkozásában rendelik el az Európában fellelhető javak befagyasztását. Most újabb 180 természetes, illetve jogi személlyel bővült a tiltólista.

Mai tüntetés Athénban
AP

A tanácskozásról kiadott közös állásfoglalás szerint a miniszterek szükségesnek tartják annak a megvizsgálását is, hogyan lehet nemzetközileg elszigetelni az iráni pénzügyi intézményeket, illetve milyen szankciókat lehet érvényesíteni az iráni szállítási-közlekedési szektorral, az energiaszektorral, valamint az Iráni Forradalmi Gárdával szemben.

Ami az iráni energiaszektort sújtó esetleges büntető intézkedéseket illeti, felmerül az a gond, hogy a korlátozások visszaüthetnek egyes EU-országok - elsősorban a pénzügyileg már így is katasztrofális helyzetbe került Görögország - gazdaságára.

Alain Juppé francia külügyminiszter újságíróknak azt mondta: megoldható, hogy a Görögországba irányuló iráni olajszállítás felfüggesztése esetén a kieső mennyiséget máshonnan pótolják.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.