A külföldi újságok címlapjára kerül Magyarország azzal, hogy a Moody's bóvlivá minősítette az ország államkötvényeit.
A világ összes vezető lapja kiemelt helyen foglalkozik Magyarország leminősítésével. A BBC honlapján címlapban közli, hogy bóvli kategóriába minősítették le Magyarországot. Mint írják, a Moody’s a leminősítést a magas államadóssággal és a bizonytalan növekedési kilátásokkal indokolta. A magyar kormány a Moody’s döntését az ország ellen irányuló pénzügyi támadássorozat részének tekint – emeli ki a BBC.
A lap azt is felidézte, hogy Orbán Viktor megválasztását követően harcot hirdetett az államadóssággal szemben, amelyre "nem szokványos" eszközöket használt. Ilyen a magán-nyugdíjpénztári pénzek államosítása vagy a kedvezményes végtörlesztés.
Célkeresztben az NGM reakciója
Vezető hírként hozta honlapján az osztrák Der Standard a magyar leminősítés hírét. A lap idézi a Nemzetgazdasági Minisztérium által megfogalmazott kritikát is, miszerint a Moody’s leminősítése alaptalan, és Magyarországot spekulációs támadások érték a közelmúltban.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) cikkében szintén a minisztérium reakcióját idézi, miután ismerteti, hogy az államadósság 75-ről 82 százalékosra emelkedett. A kormány szerint minden külső tényező ellenére Magyarország jó irányba halad és többek között az államháztartási hiányt is sikerül a GDP 3 százaléka alá csökkenteni – írja a lap.
A magyar államkötvények a Moody’s szerint a szemétbe valók – legalábbis így értékelte a leminősítést a Süddeutsche Zeitung. A lap emlékeztet arra, hogy Magyarország nyáron Kínától szerzett pénzt, nemrégiben pedig új tárgyalásokba kezdett az IMF-fel és az EU-val. Ugyanakkor idézi Lázár Jánost, aki szerint az ország a pénzpiacokról tudja magát finanszírozni.
Nem csak Magyarország hitelképessége került veszélybe, derül ki a Handelsblatt összeállításából. Az első helyen ugyan Orbán Viktor fotója áll, de a lap a veszélyeztetett országok közé sorolja Görögország és Olaszország mellett Portugáliát, Írországot és Spanyolországot is.
Orbán és a bolygója
A Moody's Magyarországgal kapcsolatos lépésének időzítése nem is lehetett volna rosszabb, mivel az amerikai piacok hosszú hétvégi üzemmódban vannak (a hálaadási szabadságok miatt), és ezért a likviditás sokkal alacsonyabb, főleg a devizapiacokon - idézi Simon Quijnao-Evanst, az ING Bank elemzőjét a Financial Times szerkesztőségi blogja, amely a leminősítést elemzi.
A Beyondbrics című blog írása szerint a leminősítés híre aligha okozhatott meglepetést annak tükrében, hogy Magyarország az utóbbi hónapokban erős kritikákat kapott a gazdaságpolitikájával kapcsolatban. Ennek ellenére a forint 1,5 százalékot esett, ami majdnem teljesen kiradírozta azt az erősödést, amelyet múlt héten az IMF-tárgyalások hírére szedett össze. "Egyértelmű, hogy a befektetők nincsenek meggyőződve arról, milyen irányba tart Budapest gazdaságpolitikája" - írja a bejegyzés.
Orbán Viktor kelletlenül ismét az IMF-hez fordult azt követően, hogy tavaly kihirdette, a Valutaalapra nincs szükség Magyarországon a korábbi mentőakció lezárása után. Az Orbán-kormány miniszterei még akkor is azt mondták, nem szakítanak a jelenlegi gazdaságpolitikával, amikor éppen segítséget kértek az IMF-től. "Nem csoda, hogy a befektetők ilyen idegesek - a forint pedig zuhan" - tette hozzá az írás.
Orbán bolygójáról közölt írást a Moody's leminősítésének csütörtöki bejelentése előtt az Economist a magyar gazdaságpolitikáról. A lap szerint az idő és az események nem állnak Orbán Viktor oldalán, legalábbis a közeljövőt illetően. "Orbán csodabogárnak tűnik, országa pedig hátrébb került a fontossági sorban most, amikor a bankoknak sürgősebb dolguk is van az idejükkel és pénzükkel" - írja a lap. Orbánnak a legnagyobb problémával otthon kell szembenéznie. Miután elképesztő mandátumaránnyal megnyerte a választásokat, olyan marginális kérdésekre herdálta el az időt és energiát, mint a szólásszabadság hívei által megvetett új médiatörvény. Az Orbán-kormány "bunkermentalitása" nem tett jót a szavazókkal való kommunikációnak sem - szögezte le a lap.