Magyar zsaroló hackert fogtak el amerikai titkosügynökök
Egy magyar férfi bizalmas információkat lopott a Marriott International számítógépeiről, és azzal fenyegette a vállalatot, hogy publikálja ezeket az adatokat, ha a hotellánc nem kínált neki rendszergazdai állást. A 26 éves Németh Attilát egy fiktív állásinterjúval csalta lépre az amerikai rendőrség. A férfi bűnösnek vallotta magát a bíróságon, most az USA-ban tartják fogva.
Németh Attila elismerte, hogy fertőzött e-mailt küldött néhány Marriott-alkalmazottnak, rosszindulatú szoftvereket telepített a cég rendszerébe, amelyek a fertőzést követően hátsó kaput nyitottak a számítógépeken, így férhetett hozzá a vállalat e-mailjeihez és egyéb fájlokhoz - íjra a pcworld.com.
A férfi tavaly november 11-én küldött egy e-mailt a Marriottnak, arról tájékoztatta őket, hogy hónapok óta hozzáfér a Marriott számítógépekhez és belső információkat is szerzett. Azzal fenyegetőzött, hogy felfedi ezeket, ha a Marriott nem ad neki munkát.
Mivel erre nem kapott választ, a hacker november 13-án újabb e-mailt írt, melyhez a Marriott számítógépeiről lopott dokumentumokat - pénzügyi dokumentációt és egyéb bizalmas információkat - csatolt.
Az amerikai titkosszolgálat ügynöke Marriott-alkalmazottnak adta ki magát, és felvette a kapcsolatot a férfival, mondván, szeretné elkerülni, hogy a dokumentumok nyilvánosságra kerüljenek. Megállapodtak abban is, hogy a férfi az Egyesült Államokba utazik egy állásinterjúra, a szálloda vásárolja meg a repülőjegyét, ehhez az útlevelének másolatát is elküldte a hacker.
Miután idén január 17-én a zsaroló megérkezett Washingtonba, a fiktív állásinterjú is lezajlott – csak nem a hotel interjúvolta meg a jelentkezőt, hanem a titkosszolgálat egyik ügynöke. A „felvételi elbeszélgetésen” Németh Attila azt mondta, meg tudja mutatni, hogyan lehet betörni a Marriott hálózatába, sőt bármikor képes elérni a rendszert, és a korábban ellopott adatok egy Magyarországon levő szerveren találhatóak.
Rendszergazdai munka helyett most börtön vár a férfira – a rosszindulatú kódok terjesztéséért akár tíz évet is kiszabhatnak rá, a titkos információk nyilvánosságra hozásával való fenyegetőzésért pedig 5 évig terjedő szabadságvesztés jár. A hotel azt állítja, 400 000 és egymillió dollár közötti kár érte az incidens során.
A férfit egyelőre előzetes letartóztatásban tartják, ítélet jövőre, február harmadikán várható.