2011. november. 19. 17:03 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 19. 16:49 Világ

Feltételeket szabnak az afgánok Amerikának

Afganisztán törzsi nagytanácsa szombaton jóváhagyta, hogy az ország stratégiai partnerségre lépjen az Egyesült Államokkal, azonban több mint ötven kemény feltételt szabott ehhez.

A partnerségről megfogalmazott, a loja dzsirga négynapos kabuli tanácskozásának végén felolvasott határozatban a résztvevők egyebek közt leszögezték, hogy a megállapodás aláírásával be kell fejezni a külföldi katonák által végrehajtott házkutatásokat, a falvak elleni éjszakai rajtaütéseket és a lázadók elleni háborúban alkalmazott letartóztatásokat, továbbá minden börtönt és letartóztatottat át kell adni az afgán hatóságoknak.

A határozat emellett kiköti, hogy az Egyesült Államok nem telepíthet nukleáris, biológiai és vegyi fegyvereket a közép-ázsiai országba. Hamid Karzai elnök kijelentette, a határozat pontjait nem ajánlásként értelmezi, hanem mint kötelező érvényű előírásokat kormánya számára.

A megegyezés lehetővé tenné, hogy az amerikaiak katonai támaszpontokat használjanak Afganisztánban a NATO vezette szövetséges haderő 2014 végéig tervezett kivonása után. A partnerségi megállapodás a loja dzsirga határozata értelmében "tíz évre szólna, de szükség esetén meghosszabbítható lenne". A résztvevők síkra szálltak a lázadókkal eddig eredménytelenül folytatott megbékélési tárgyalások folytatása mellett. Ajánlásuk szerint a stratégiai partnerségnek "két szuverén és független állam között" kell létrejönnie, s a dokumentumot az Egyesült Nemzetek Szervezeténél (ENSZ) is be kell jegyeztetni.

Felszólították Washingtont, hogy továbbra is segítsen növelni az afgán fegyveres erők - beleértve a légierő -harci képességeit, s ajánlatosnak tartaná, hogy amerikai katonai létesítmények épüljenek ki Afganisztán terroristák által fenyegetett határai mentén. Az Egyesült Államoknak támogatnia kell Afganisztán infrastruktúrájának kiépítését, valamint kereskedelmi és gazdasági tevékenységének fellendítését is.

A loja dzsirga tanácskozását szombaton Karzai meghívására felkereste a Kabulba villámlátogatásra érkezett Guido Westerwelle német külügyminiszter, aki Németország iránti rendkívüli baráti gesztusnak nevezte ezt a meghívást. Westerwelle kijelentette, hogy országa a harcoló külföldi alakulatok kivonása után is támogatni fogja Afganisztánt. A német politikus Hamid Karzai elnökkel tárgyalt mindenekelőtt arról a nemzetközi Afganisztán-konferenciáról, amelyet december 5-én tartanak Bonnban, a várakozások szerint mintegy száz ország képviselőinek részvételével.

A törzsi vezetőkből, előkelőségekből, törvényhozókból, valamint a kormány tisztségviselőiből álló loja dzsirga négynapos tanácskozása incidens nélkül ért véget, bár a tálib lázadók, akik határozottan ellenzik az Egyesült Államokkal való stratégiai megállapodást, előzőleg azzal fenyegetőztek, hogy támadásokat intéznek a törzsi nagytanács ellen.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.