Ismeri az Európai Bizottság a magyar kormány azon szándékát, hogy egyfajta elővigyázatossági pénzügyi támogatásért kíván folyamodni a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) és az Európai Bizottsághoz is, de korainak tartja még kommentálni azt, mivel hivatalos megkeresés még nem érkezett a testülethez - jelentette ki Olli Rehn pénzügyi biztos szóvivője pénteken Brüsszelben.
A bizottság szokásos napi sajtótájékoztatóján - kérdésre válaszolva - Amadeu Altafaj Tardio megerősítette, hogy tudomása szerint az IMF mellett a kormány az uniós végrehajtó szervvel is tárgyalásokat kezd erről. Amint a hivatalos kérés eljut az uniós szervekhez, azt nagyon alaposan tanulmányozni és értékelni fogják - tette hozzá a szóvivő.
Azt mondta, egyelőre nem látni világosan, pontosan milyen típusú koncepcióról, kérésről van szó, ezért további részletekkel nem tud szolgálni a témáról.
A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtök délután jelentette be, hogy a kormány új típusú együttműködésről kezd tárgyalásokat a Nemzetközi Valutalappal. Hangsúlyozták, hogy az újfajta megállapodás – szemben a régivel – nem növeli az államadósságot, mivel "nem hitelfelvételről szól, voltaképp egy biztosítást kötünk, amely növeli a befektetői biztonságot Magyarországon. Így lesz esélyünk a tervezett menetrend szerint beindítani a növekedést."
Tegnapi válaszközleményében az IMF tudatta, nem kapott felkérést a tárgyalások megkezdésére, amelyre a jelenleg Magyarországon tartózkodó delegációjának nincs is felhatalmazása.
Az NGM pénteken azt közölte, hogy a kormány megkezdte a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval egy olyan új megállapodás megkötéséről, amely megszorítások helyett a magyar gazdaság növekedését segíti elő. Az új megállapodás a közlemény szerint várhatóan a jövő év első hónapjaiban köttetik meg.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter pénteken azt mondta, hogy karácsony előtt megkezdődhet a tárgyalás egy új delegációval, január végén, februárban pedig akár le is zárhatják azt. A megállapodás pontos formáját a miniszter egyelőre nem tudta megmondani, annyit közölt: az a tárgyalásokon dől el.
Elmondta viszont, hogy "mindenképpen olyan megállapodást fogunk kötni, amely meghagyja a gazdaságpolitika mozgásterét, és segíti a növekedést". Hozzátette, a magyar kormányt nem sürgeti az idő, "hiszen jelen vagyunk a pénzpiacokon, az államadósságot nem ezzel a megállapodással finanszírozzuk".