2011. november. 10. 15:39 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 10. 15:37 Világ

Szigorítják a fogyatékkal élők támogatását Romániában

Romániában szigorítják a különböző fogyatékosságokért járó szociális támogatások rendszerét, mert számos csalásra és visszaélésre derült fény.

Sulfina Barbu román munkaügyi miniszter az Agerpres román hírügynökség tudósítása szerint csütörtökön közölte: csak Szeben megyében az előzetes számítások szerint egymillió euróval károsodott az állami költségvetés azáltal, hogy hamis fogyatékossági igazolásokat bocsátottak ki a helyi illetékes hatóságok orvosok közreműködésével.

A szaktárca adatai szerint eddig majdnem háromszáz esetben állapítottak meg csalást, de további vizsgálatok vannak folyamatban, így a kár értéke akár nőhet is. A körülbelül háromszáz eset a Szeben megyében összesen kibocsátott igazolványok 65 százalékát képezi. A szaktárca fő célja, hogy visszaszerezze a jogtalanul kibocsátott összegeket.

A tárcavezető az előző napon a szenátus munkaügyi bizottságában elmondta: az ellenőrzéseket nehezíti, hogy nincs egységes kritériumrendszer, aminek alapján a különböző súlyosságú fogyatékosságokat besorolják. Ezt az egységes szempontrendszert azonban rövidesen elkészíti a szaktárca, amire 1,8 millió eurós támogatást kapott a Világbanktól. Ebből a pénzből létrehozzák azokat a központokat is, amelyek majd elvégzik a felméréseket a szigorított szabályok szerint.

Románia tavaly kemény megszorító intézkedések meghozatalára kényszerült. A kiadások csökkentése érdekében a betegnyugdíjasokat is szigorúbb ellenőrzésnek vetették alá, miután kiderült, hogy megyénként jelentős mértékben különbözik a betegnyugdíjasok aránya a nyugdíjasok összlétszámához viszonyítva. Ez azt jelezte, hogy a betegnyugdíjazás esetében is visszaéléseket követtek el az illetékes hatóságok.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?