2011. november. 08. 13:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 08. 13:53 Világ

Megalakult az új lengyel parlament

Kedden délelőtt megkezdődött Varsóban az újonnan megválasztott lengyel parlament alsóházának első ülése.

Az alakuló ülést a szejm korelnöke, Józef Zych nyitotta meg, majd Bronislaw Komorowski államfő mondta el ünnepi beszédét. Hangsúlyozta, hogy a rendszerváltás óta eltelt 22 évben Lengyelország civilizációs előrelépést hajtott végre. Az elmúlt években pedig sikerült elkerülnie a gazdasági válságot, ami szavai szerint a lengyel politika, illetve a lengyel gazdaság többéves, következetes, egészséges alapokon történő építésének együttes eredménye.

Az új parlament fő feladata Komorowski szerint az állam működésének javítása és a polgárok államba vetett bizalmának erősítése. Javítani kell az igazságszolgáltatás minőségét, kezelni kell az aggasztó demográfiai tendenciákat, nyugdíjreformra, a nyugdíjkorhatár emelésére van szükség - mondta. Alapvető feladat az egészségügyi reform sikeres befejezése és a további védekezés a gazdasági válsággal szemben, amelynek fő ellenszere a növekedés - hangsúlyozta. A reformok fontos ösztönzője lehet az euróövezetbe való belépés előkészítésének folyamata - tette hozzá. Komorowski beszéde után a szejm képviselői egyenként letették esküjüket.

Az október 9-i parlamebronti választások eredményeként a rendszerváltás óta 7. törvényhozási időszakban a 460 tagú szejmben öt politikai párt és hat frakció foglal helyet. Az eddig kormányzó Polgári Platformnak (PO) 207, a fő ellenzéki pártnak, a Jog és Igazságosságnak (PiS) 157, az ugyancsak ellenzéki Palikot Mozgalmának 41, a kisebbik kormánypártnak, a Lengyel Parasztpártnak (PSL) 28, az ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetségnek 26, s végül a német kisebbségnek 1 képviselője van.

A szejm megalakulásának előestéjén jelentette be a PiS-ből múlt héten kizárt három európai parlamenti képviselőnek a szejmben helyet foglaló 16 híve, hogy önálló frakciót alakítanak Szolidáris Lengyelország néven. Csatlakozott hozzájuk a PiS egyik szenátora is. Közölték ugyanakkor, hogy nem szándékoznak kilépni eddigi pártjukból.

A 100 tagú szenátus (felsőház) ugyancsak az államfő részvételével kedden délután tartja alakuló ülését. A szenátorok közül 63 a PO-hoz, 31 a PiS-hez tartozik, két szenátora van a PSL-nek, egy az Állampolgárok a Szenátusba tömörülésnek, és végül három független szenátor is van a felsőházban.

Donald Tusk miniszterelnök kedden az alkotmánynak megfelelően benyújtotta kormánya lemondását. Az államfő jelezte, hogy a leköszönő kormányfőt, a választásokon győztes párt elnökét még aznap megbízza az új kormány megalakításával. Tusknak november 22-ig kell megalakítania kormányát, és további két hete van arra, hogy a szejm elé terjessze az új kormányprogramot. A kormányprogramot jóváhagyó bizalmi szavazásnak legkésőbb december 6-ig kell megtörténnie.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.