Megnyerték a vöröscsillag-pert Strasbourgban a magyar állam ellen
Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtökön Strasbourgban kihirdetett ítélete szerint megsértették Fratanolo János, a Magyarországi Munkáspárt 2006 tiszteletbeli elnöke szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, amikor jogerősen elmarasztalták vörös csillag viselése miatt.
Az Európa Tanács által létrehozott bírói testület az ítéletben utalt arra, hogy az eset elbírálásakor ugyanazok a megfontolások vezették, mint egy másik munkáspárti politikus, Vajnai Attila esetében, akinek ügyében 2008-ban hasonló ítéletet hoztak.
Az EJEB ezért elsősorban akkori érvelésének felidézésére szorítkozott. Így megismételte, hogy bár a jelkép nyilvános használata rossz érzeteket kelthet a kommunizmus múltbeli áldozataiban és hozzátartozóikban, semmilyen arra utaló jel nincsen, hogy reálisan fennállna a kommunista diktatúra visszaállításának veszélye. Márpedig elsősorban ez utóbbira hivatkozva lehetne érvényesíteni a tilalmat.
Megerősítette a bíróság azt a véleményét is, hogy a vörös csillagra vonatkozó magyar tilalom túlságosan széles körű, mert olyan esetekben is lehet rá hivatkozni, amikor a jelkép használatának korlátozása nem megalapozott. Ennek a jelképnek többféle jelentése lehet - mutatott rá az ítélet.
A bíróság összesen 6400 euró megfizetésére is kötelezte a magyar államot nem anyagi kártérítésként és Fratanolo kiadásainak megtérítéseként.
A Magyarországi Munkáspárt 2006 az MTI-hez eljuttatott közleményében egyebek között azt írta: "az új ítélet következménye, hogy a Magyar Köztársaság törvényhozása nem szállhat szembe az alapvető emberi jogokat garantáló nemzetközi egyezményekkel, meg kell szüntetnie minden jogtalan diszkriminációt".
A strasbourgi döntés után a párt országos szórólapos akcióba kezd, amely során "a munkásmozgalom ideológiáját és jelképét is népszerűsíti, vállalva a kormány esetleges támadásait is" - közölték.
Fratanolo Jánost, a Magyarországi Munkáspárt 2006 akkori elnökét, tárgyalás mellőzésével, 2007 szeptemberében a Pécsi Városi Bíróság egy év próbára bocsátotta, amiért egy 2004. május 1-jei felvonuláson, zakója hajtókáján annak ellenére viselte az ötágú vörös csillagot, hogy tisztában volt azzal: a törvény ezt a szimbólumot önkényuralmi jelképnek nyilvánította, s tiltja annak nagy nyilvánosság előtt történő viselését. Fratanolo Jánost négy nappal a vétség elévülése előtt jelentette fel egy magánszemély a pécsi városi televízióban sugárzott, általa rögzített felvétel alapján.
Fratanolo János a végzést nem fogadta el, tárgyalás megtartását kérte, hogy ott fejthesse ki véleményét. Ugyanaz a bíróság 2008. március 7-én, első fokon, megrovásban részesítette. A másodfokon eljáró Baranya Megyei Bíróság 2008 szeptemberében azzal az indokkal mentette fel Fratanolo Jánost, hogy kizárólag azon a napon, a munkásmozgalom nemzetközi ünnepén, Magyarország európai uniós csatlakozása alkalmából, továbbá "szolidaritásból" viselte a szimbólumot, mivel akkor pártja egyik vezetője, Vajnai Attila ellen ugyanilyen cselekmény miatt folyt bírósági eljárás. (Vajnai Attilát, a párt akkori alelnökét, 2008 júniusában a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletében 120 ezer forint pénzbüntetésre ítélte, társát, Horváth Sándort pedig egy év próbára bocsátotta vörös csillag viselése miatt.)
A Pécsi Ítélőtábla 2010. március 5-én kihirdetett jogerős ítéletében megváltoztatta a megyei bíróság felmentő határozatát, és Fratanolo Jánost bűnösnek mondta ki önkényuralmi jelkép használatának vétségében. Az ítélőtábla a megrovással rosszallását fejezte ki és felszólította a vádlottat: tartózkodjon az ilyen magatartástól.
A politikus az eljárások során azzal védekezett, hogy Európában sehol nem bűn a vörös csillag viselése, azt ő maga nem tekinti önkényuralmi jelképnek. Ügyvédje korábban azzal is érvelt, hogy a vörös csillag a XIX. századtól az öt kontinens munkásságának összefogását jelképezi, egyébként pedig régi képes bibliákban is feltűnik betlehemi csillagként.
A táblabíróság Krémer László vezette tanácsa az indokolásban kimondta: azért hozott elmarasztaló ítéletet, mert a hatóságnak a hatályos jogszabály szerint kellett eljárnia, az pedig úgy rendelkezik, hogy az ötágú vörös csillag önkényuralmi jelkép, melynek használata az oktatási, tudományos és művészeti célokat kivételével büntetendő.
A tanácsvezető bíró azt mondta: egy állásfoglalásában az Alkotmánybíróság is kimondta, hogy a vonatkozó törvény mindenkire kötelező, nem tesz különbséget politikai meggyőződés, vagy más szempontok szerint. Utalt arra is, hogy a vörös csillag viselésének kérdésében 2008-ban az Emberi Jogok Európai Bírósága is állást foglalt, de Krémer László rámutatott, annak vizsgálata, mérlegelése az ítélőtáblán nem, csakis a Legfelsőbb Bíróságon történhet felülvizsgálati eljárás keretében.