Marseille-ben a koldulás betiltása ellen tüntettek
A szegényeket támogató francia szervezet, az Emmaus felhívására aprópénzzel teli dobozokat csörgetve tüntettek pár százan csütörtökön a Marseille-i városháza előtt, tiltakozásul a koldulást betiltó polgármesteri rendelet ellen.
A belvárosban ezentúl tilos "minden olyan jellegű kéregetés, amely akadályozza a személyek szabad közlekedését", illetve "olyan magatartás, amely sérti a közrendet". Az önkormányzat számos, nyáron elkövetett bűncselekményre adott "erős válasznak" szánta a rendeletet, amelynek elsődleges célja a "nyugalom helyreállítása a közterületeken", az ugyanis a koldulás mellett ezentúl az alkoholfogyasztást is bünteti. A szabálysértésnek számító tevékenységek 38 eurós (11 ezer forintos) pénzbüntetést vonnak maguk után.
"A prefektus azt mondta, hogy ha nem hozom meg ezt a rendeletet, akkor ő nem tud megtenni bizonyos intézkedéseket a marseille-iek biztonsága érdekében. Ezért meghoztam és vállalom is" - mondta Jean-Claude Gaudin kormánypárti polgármester az Europe 1 kereskedelmi rádióban.
Néhány évvel ezelőtt a dél-franciaországi városban már hoztak egy olyan rendeletet, amely büntette az "agresszív viselkedést", elsősorban a szélvédő mosását a piros lámpáknál. A jelenség azóta teljesen megszűnt Marseille-ben. A kormányhoz közeli Alliance rendőri szakszervezet ezért is üdvözölte az önkormányzat döntését, amely "megkönnyíti a járőrök dolgát, és megerősíti a közbiztonság romlásának érzése elleni harcot". A közelmúltban más francia városokban, Nizzában, Montpellier-ben vagy Chartres-ban, is hasonló rendeleteket alkottak.
Patrick Mennucci, a helyi ellenzék szocialista vezetője szerint az alkoholfogyasztás betiltása elfogadható, de a "nem agresszív koldulás" megtiltása elfogadhatatlan, és nehéz is betartatni. A közbiztonság romlása ellen szerinte egy, az éjszakai alkoholárusítás korlátozásáról szóló rendelettel lehetne inkább harcolni. A kommunisták szerint a polgármester "hajtóvadászatot folytat a szegények ellen", a Zöldek pedig úgy vélik, hogy a "szélsőjobboldali választókkal flörtöl". A tüntetést szervező Emmaus arra hívta fel a figyelmet, hogy a legnehezebb helyzetben lévő lakosságot bélyegzi meg a városvezetés.
A Libération című lap szerint a rendeletet megelőzően nagy visszhangot kaptak az országos médiában egyes helyi bűncselekmények. A kormányzat ezért új prefektust nevezett ki, az utcán azóta több rendőrt látni, akik rendszeresen igazoltatnak. Az autók azóta megállnak a pirosnál, a motorosok viselnek bukósisakot. A bűnözés elleni harccal párhuzamosan azonban a jogvédő szervezetek szerint egyre nagyobb nyomás nehezedik a szegényekre, akiket a rendőrség el akar tüntetni a közterületekről.