2011. október. 11. 18:00 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 11. 17:56 Világ

Tagjelölti státuszt javasolhat holnap az Európai Bizottság Szerbiának

Kiszivárgott hírek szerint hivatalos európai uniós tagjelölti státust javasolhat az Európai Bizottság szerdán Szerbiának, a csatlakozási tárgyalások indításához ugyanakkor feltételeket kíván szabni.

Az EU brüsszeli végrehajtó szerve szokásos heti ülésén véglegesíti azt a jelentéscsomagját, amelyben az uniós tagjelölt, illetve a jelöltségre pályázó országok helyzetét értékeli, elsősorban az uniós integrációs folyamat szempontjából.

Az előzetesen kiszivárogtatott tervek szerint Szerbia esetében a bizottság támogatni készül az ország tagjelölti törekvéseit, hogy elismerje ezzel a reformokban elért eredményeket, illetve délszláv háborús bűnösök törvényszékre jutásának segítését.

A szerdai találkozón véglegesített javaslatokat később még az uniós tagállamok is megvitatják, és az utóbbiak közül többen bírálták Szerbia teljesítményét, elsősorban a koszovói feszültség kiéleződése miatt.

A tervezett javaslat szerint a Koszovóval folytatott együttműködés javítása lehet az egyik feltétele annak, hogy az EU később megkezdje a csatlakozási tárgyalásokat Belgráddal.

Szerbia mellett Horvátországról, Törökországról, Izlandról, Macedóniáról, Albániáról, Bosznia-Hercegovináról, Montenegróról is értékelést ad az Európai Bizottság. Montenegrónál a testület a csatlakozási tárgyalások megkezdésére tehet javaslatot, míg Zágráb esetében azt kell jeleznie, hogy az ország készen áll az unióba lépésre.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.