Sztrájkolnak a francia szakszervezetek
A kormány megszorító politikája ellen hirdetett kedden sztrájkot öt nagy francia szakszervezet, az akció a tömegközlekedésben és az oktatásban éreztetheti a hatását. A tiltakozó napon mintegy kétszáz utcai tüntetést is szerveznek a nagyvárosokban.
"Elutasítjuk a megszorító politikát, amit ha most hagyunk, még nagyobb méreteket ölthet" - fogalmazott a La Tribune című pénzügyi lapban Bernard Thibault, a legjelentősebb szakszervezeti tömörülés, a CGT vezetője. Szerinte a bejelentett intézkedések egyelőre mérsékletesek, de csak azért, mert jövő tavasszal elnökválasztást tartanak Franciaországban.
A közlekedésben kedden délelőtt csak korlátozott hatásai voltak a sztrájknak: a vonatoknak délelőtt mintegy háromnegyede menetrendszerűen közlekedett, a nemzetközi járatokat egyáltalán nem érintette a munkabeszüntetés, s a párizsi tömegközlekedésben sem voltak gondok. Mintegy negyven vidéki városban néhány órás figyelmeztető sztrájkot tartanak a tömegközlekedésben dolgozók.
A szakszervezetek egyebek mellett követelik a közszférában - különös tekintettel a közoktatásra - a leépítések leállítását, valamint különadó kivetését a pénzügyi tranzakciókra. A túlórapénz adó- és járulékmentesítését Nicolas Sarkozy államfő vezette be mandátuma elején, a jövő évi költségvetési tervezet szerint azonban eltörlik ezt a kedvezményt, amit szintén kifogásolnak a szakszervezetek. A bírói szakszervezetek például azért csatlakoztak a felhíváshoz, mert október 1-től minden igazságszolgáltatási eljárás legalább 35 eurós illeték megfizetésébe kerül.