Világ MTI 2011. október. 02. 10:10

Niger egyelőre nem adja ki Líbiának Kadhafi fiát

A Líbiát irányító Átmeneti Nemzeti Tanács képviselői kihallgathatják Moammer Kadhafi megbuktatott vezető másodszülött fiát, Szaadit Nigerben, de a nyugat-afrikai ország egyelőre nem adja ki Tripolinak a férfit - közölte szombat este Marou Amadou igazságügyi miniszter, aki egy személyben a nigeri kormány szóvivője is.

A tárcavezető szerint a két ország közötti együttműködési szerződés alapján Líbia kihallgatókat küldhet Nigerbe, ha kérdőre akarja vonni Szaadi Kadhafit, aki három hete menekült az országba. Amadou szerint egyelőre nem tudni, hogy a Kadhafi-fiút hol vonnák felelősségre, és ha Líbiában állítanák bíróság elé, félő, hogy az eljárás nem lenne pártatlan, és halálra is ítélhetnék. A miniszter azonban utalt rá: megvan a jogi lehetőség arra, hogy Szaadi Kadhafi ügyét egy független nemzetközi bíróság elé vigyék.

A bukott Kadhafi-rendszer számos magas rangú tisztségviselője talált menedékre Nigerben, köztük a volt líbiai vezető testőrségének a parancsnoka és a hadsereg két volt tábornoka.

Közben Hugo Chávez venezuelai elnök szombaton támogatásáról biztosította Moammer Kadhafi megbuktatott líbiai vezetőt és a békés, demokráciát követelő tüntetéseket kegyetlenül vérbe fojtó Bassár el-Aszad szíriai államfőt.

Televíziós beszédében Chávez mindkettőjüket testvérének nevezte. Elmondta: kéri Istent, hogy mentse meg Kadhafi életét. Az Egyesült Államok-ellenes nézeteiről ismert venezuelai elnök közölte azt is, hogy pénteken Aszaddal beszélt telefonon, akinek szolidaritását fejezte ki a "jenki imperializmus és szövetségesei agressziója" miatt.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.