Világ MTI 2011. szeptember. 22. 09:59

Kína nagyon megorrolt az Egyesült Államokra

Az Egyesült Államok legfrissebb döntése tajvani fegyvereladásokról "elkerülhetetlenül és súlyosan akadályozni fogja a normális hadseregközi kapcsolatokat" – hangoztatta a washingtoni bejelentést követő hivatalos tiltakozások sorában a kínai védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön.

"Az Egyesült Államok ahelyett, hogy Kínával együtt a pozitívan alakuló kétoldalú katonai kapcsolatok megszilárdításán és kiterjesztésén dolgozna, ismét bejelentette tervét a Tajvannak szánt fegyverek eladására, amivel súlyos akadályokat fog előidézni a hadseregközi kapcsolatokban" – állapította meg Keng Jan-seng (Geng Yansheng). Keng a washingtoni szerdai bejelentésére reagált, miszerint az amerikai kormány értesítette a Kongresszust az 5,85 milliárd dollár értékű fegyvereladásról szóló döntéséről. Ez tartalmazza Tajvan 145 darab F-16 A/B típusú vadászgépeinek korszerűsítését.

Washingtoni lapértesülések szerint a csomag a fejlett radarrendszerek mellett intelligens bomba-készleteket és célzó rendszereket, valamint levegő-levegő rakétákat is tartalmaz. Egy további javaslatban tajvani pilóták kiképzése is szerepel 500 millió dollár értékben. Washingtoni kormányzati forrásból elhangzott az is, hogy a mostani csomagba tervezett korszerűbb F16 C/D típusú vadászgépek eladása sem került le teljesen a napirendről.

A fegyvereladásokat  20 hónappal az után tették közzé, hogy a Pentagon 2010 januárjában egy közel 6,4 milliárd dolláros fegyvercsomag eladásáról döntött Tajvan – "Kína elidegeníthetetlen része" – számára – áll a Hszinhua hírügynökség összefoglalójában.

MTI / EPA

"Tajvan ügyének feszegetése érinti Kína szuverenitását, területi integritását és alapvető érdekeit" – szögezte még le a szóvivő, s felszólította az Egyesült Államokat azonnali és hatékony intézkedések megtételére, amelyekkel helyrehozhatja a döntés negatív hatásait, egyben követelte a fegyvereladások leállítását.

Az amerikai fegyvereladások károsítják a Tajvani-szoros két partja közötti békét és stabilitást, s a mindkét oldalon élők alapvető érdekei ellen hatnak – áll a kínai államtanács, vagyis a kormány tajvani ügyekért felelős irodájának csütörtöki közleményében, amely elégedetlenségét és tiltakozását fejezi ki Washington szándékával kapcsolatban.

A kínai védelmi minisztérium külkapcsolatokat felügyelő irodájának vezetője csütörtökön magához kérette az Egyesült Államok Kínában szolgáló katonai attaséját, hogy kifejezze határozott tiltakozását. A kínai külügyminiszter-helyettes ,Csang Cse-csün (Zhang Zhijun) ugyanezen okból már korábban behívatta az Egyesült Államok nagykövetét, Gary Locke-t. Kína washingtoni nagykövete szintén tiltakozását fejezte ki állomáshelyén.

"Az amerikai politikusok nagyon tévednek, ha azt gondolják, egyrészt megkövetelhetik, hogy Kína felelős nagyhatalomként működjön együtt az Egyesült Államokkal különböző ügyekben, másrészt pedig felelőtlenül és indokolatlanul megsérthetik Kína alapvető érdekeit" – jegyzi meg a Zsenmin Zsipao (Renmin Ribao) vezető kínai pártlap csütörtöki kommentárjában.

Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.