2011. szeptember. 14. 21:19 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 14. 21:02 Világ

Szomália még 8000 katonát kér

Szomália miniszterelnöke arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát szerdán, hogy engedélyezze az országban állomásozó nemzetközi erők létszámának megemelését az iszlamista lázadók elleni fellépés hatékonyabbá tételére.

Szomáliában jelenleg az Afrikai Unió (AU) 12 ezer katonája állomásozik, s a miniszterelnök szerint ezt kellene 20 ezerre növelni. Mogadishuból, Szomália fővárosából nagyjából sikerült kiűzni az al-Shabaab milíciához tartozó felkelőket, de a kormányfő szerint "realistának kell maradni", mert a városban továbbra is jelen vannak a lázadók, akik bármikor terrorhadjáratot indíthatnak öngyilkos merénylőkkel és pokolgépekkel.

"Arra kérem a Biztonsági Tanácsot, hogy sürgősen vizsgálja meg az Afrikai Unió béke és biztonság bizottságának ajánlatát" a szomáliai EU-erő (Amisom) létszámának 12 ezerről 20 ezerre emeléséről" - jelentette ki a miniszterelnök, Abdiveli Mohamed Ali, aki szerint elengedhetetlen, hogy az Afrikai Unióval együtt dolgozzanak a szomáliai rendőrség és hadsereg munkájának javításán.

Szomália ENSZ-képviselője, Augustine Mahiga arra is felhívta a világszervezet figyelmét, hogy az Afrika-szarván jelenleg tapasztalható aszály és éhínség olyan területeket is sújt, amelyek az al-Shabaab irányítása alatt állnak. - Az éhínség miatt mintegy 11 millió ember szorul azonnali segélyre, s ennek hiányában az elkövetkező hónapokban akár 750 ezren meghalhatnak - hangsúlyozta Jeffrey Delaurentis, az Egyesült Államok helyettes ENSZ-nagykövete.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.