Világ MTI 2011. szeptember. 12. 16:33

Végre Kína is elismerte a líbiai felkelőket

Kína hétfőn hivatalosan bejelentette: elismeri a líbiai Nemzeti Átmeneti Tanácsot (NÁT) mint az ország kormányzó hatóságát és a líbiai nép képviselőjét - adta hírül Hszinhua hírügynökség hétfőn, helyi idő szerint későn este.

"Kína tiszteletben tartja a líbiai emberek választását, nagy fontosságot tulajdonít az ÁNT szerepének és közeli kapcsolatot tart fenn vele" - hangoztatta közleményében Ma Csao-hszü (Ma Zhaoxu) külügyminisztériumi szóvivő. Hozzátette: Kína együtt dolgozni az ÁNT-vel a szilárd és zökkenőmentes átmenet megvalósítása, valamint a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése érdekében. Peking azt is reméli, hogy valamennyi Líbiával korábban kötött megállapodása és szerződése érvényes marad és számít azok komoly végrehajtására - áll a szóvivő írott nyilatkozatában.

Alig egy héttel korábban a kínai külügyi szóvivő azt közölte, hogy Peking csak a megfelelő időpontban, miután a feltételek megértek, fogja elismerni az ÁNT-t Líbia törvényes kormányának. Akkor - a Líbiában felfedezett dokumentumok alapján - az a kérdés is felmerült, hogy a kínai kormány tudtával folytak-e Kínában vállalatközi fegyvereladási tárgyalások a Kadhafi-erők számára.

Peking cáfolta, hogy köze lenne ilyen tárgyalásokhoz, s azt állította, hogy sem szerződés nem született, sem fegyverszállítás nem volt, az embargót nem szegte meg. Egyúttal vizsgálatot helyezett kilátásba az ügyben. A líbiai lázadók a dokumentumok kapcsán ugyanakkor jelezték, hogy amennyiben azok tartalma megfelel a valóságnak, az hátrányosan fogja érinteni Kína pozícióit az országban.

Kínának jelentős üzleti érdekeltségei vannak Líbiában, Peking a válság kitörésekor mintegy 35 ezer állampolgárát evakuálta az országból. Lapjelentések szerint az érintett 13 kínai állami cég vesztesége 20 milliárd dollár körül van. Kína teljes olajimportjának mintegy 3 százaléka származik az észak-afrikai országból. Kína az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) Oroszországgal, valamint Brazíliával, Németországgal és Indiával együtt tartózkodott a Líbia feletti légtérzárról rendelkező határozat szavazásakor, vagyis a BT állandó tagjaként nem élt vétójogával.

Később azonban újra és újra csalódottságát és aggodalmát fejezte ki a koalíciós erők támadásaival kapcsolatban, és azt hangsúlyozta, hogy a repüléstilalmi zóna biztosításának a polgári személyek védelmét kell szolgálnia. A fejlemények hatására később felvette a kapcsolatot az akkor még líbiai ellenzék vezetőivel, s június végén a kínai külügyminiszter az ÁNT-t már Kína "fontos tárgyalópartnerének" nevezte.

Hirdetés