Világ MTI 2011. július. 19. 15:10

Szaddám féltestvéreinek kivégzése ellen tiltakozik az Amnesty International

Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet kedden arra kérte az iraki kormányt, hogy ne végezzék ki azt az öt elítéltet, akik Szaddám Huszein rendszere idején magas rangú tisztségeket töltöttek be.

AP

Az öt elítélt között van Szaddám két féltestvére, Szabávi Ibráhim al-Haszan és Vatbán Ibráhim al-Haszan. A másik három pedig Szultán Hásim volt védelmi miniszter, Huszein Rasíd egykori tábornok és Azíz Száleh, az akkoriban egyeduralkodó Baasz párt egyik volt vezetője. Mindegyikükre emberiesség elleni bűncselekmények miatt szabták ki a legsúlyosabb büntetést. Az ítéleteket augusztusban hajtanák végre, amennyiben az elnöki tanács jóváhagyja azokat.

Malcolm Smart, az AI közel-keleti és afrikai igazgatója közleményében úgy vélte, bár az iraki hatóságok felelőssége, hogy a Szaddám Huszein rendszere idején emberiesség elleni bűntetteket elkövetőket bíróság elé állítsa, nem folyamodhat soha a halálbüntetés eszközéhez. Ez a büntetési tétel az élethez való jog megsértése, a legkegyetlenebb és legembertelenebb büntetés - hangoztatta.

Az iraki hatóságoknak enyhíteniük kell a ezeken az ítéleteken, és moratóriumot kell bevezetniük más halálos ítéletek végrehajtására is - fűzte hozzá Smart. Az AI emlékeztetett arra, hogy Szaddám Huszein elítélése idején is felvetette a bíróság pártatlanságának a kérdését. A törvényszék lényegében a politikai játszmák tárgya volt, ami aláásta függetlenségét - fejtette ki véleményét az AI.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.