Világ MTI/hvg.hu 2011. július. 17. 16:00

George Pataki is ringbe szállhat az amerikai elnökségért

George Pataki, New York állam magyar származású volt kormányzója fontolóra vette, hogy elinduljon a 2012-es elnökválasztáson - közölte a hét végén a konzervatív The Washington Times című napilap.

Pataki aggodalmát fejezte ki a republikánus párt jelenlegi elnökaspiránsainak választási esélyeivel kapcsolatban, és a jövő héten Iowába látogat, abba az államba, amely jövőre elsőként rendezi meg elnökjelölt-állító gyűléseit. A volt kormányzó, akinek elnöki ambícióival kapcsolatban korábban is jelentek meg utalások az amerikai sajtóban, az iowai vizit után dönti majd el, hogy beszáll-e az elnökválasztási küzdelembe.

George Pataki
HVG

"Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy ne csak egy olyan jelöltet válasszunk, akinek helyesek a meglátásai, hanem olyat, aki képes megnyerni a választást. Csodálatos dolog filozófiai kijelentéseket tenni, de országunknak most valódi fordulatra van szüksége, ez most a legfontosabb" - mondta.

Liberális államban nyert

"Büszkeséggel tekintek vissza arra, hogy képes voltam a konzervatívokat, a  republikánusokat, a függetleneket és a felvilágosult demokratákat meggyőzni arról, hogy rám szavazzanak" - jelentette ki George Pataki, emlékeztetve arra, hogy a túlnyomórészt liberális New York államban három ízben is sikerült elnyernie a kormányzói címet.

Magyar-olasz-ír származás

George Pataki apai nagyapja, Pataki János (1883-1971) 1908-ban vándorolt ki Magyarországról, Aranyosapátiból az Egyesült Államokba, és egy kalapgyárban dolgozott - a Wikipedia szerint. Későbbi felesége, Erzsébet (1887-1975) pedig 1904-ben vándorolt ki. Fiuk, George édesapja, Louis Pataki 1912-ben született (és 1996-ban hunyt el), postásként dolgozott. George Pataki anyai nagyapja, Matteo Laganà Calábriából, Olaszországból vándorolt ki, és 1914 körül vette el az ír Agnes Lynchet. Lányuk, Margaret Lagana lett George édesanyja. George Patakinak van egy bátyja is, Louis. George a mai napig beszél egy kicsit magyarul.

Pataki 2008-ban is fontolóra vette, hogy versenybe szálljon az elnökségért. Az idén azért került közel ismét az elhatározáshoz, mert csalódást okozott neki, hogy Mitch Daniels indianai kormányzó végül elállt a megméretéstől. George Pataki mindeddig kitért az elől, hogy konkrétan nyilatkozzon az ambícióiról, de elismerte, hogy az elhatározásával kapcsolatban nem hallgathat a végtelenségig.

"Nem állítottam fel a magam számára határidőt, de nyilvánvaló, hogy nincsen hátra sok idő. A családom és én belső értékelést tartunk arról, mi lenne a legjobb módja annak, hogy jobbá tegyük az országot, és az ezzel kapcsolatos döntésünket a közeljövőben meghozzuk" - jelentette ki George Pataki, aki hozzátette, hogy nem kíván mindenfajta tisztség nélkül, a magánszféra előnyeit élvezve élni.

Pataki csütörtökön és pénteken több rendezvényen is felszólal Iowa államban. A The Washington Times szerint a volt kormányzó No American Debt (Adósságmentes Amerika) nonprofit alapítványa tévéreklámokat sugároztat az előválasztások során szintén kulcsfontosságú New Hampshire államban.

Ha versenybe száll, Pataki lesz az ötödik volt kormányzó a jelenlegi republikánus elnökjelöltek között, Mitt Romney massachusettsi, Tim Pawlenty minnesotai, Jon Huntsman utahi és Gary Johnson új-mexikói aspiráns mellett. A lap rámutatott, hogy Texas volt vezetője, Rick Perry, és az egykor Alaszkát kormányzó Sarah Palin is a potenciális indulók között van.

Nincs sok esélye?

A The Washington Times által megszólaltatott elemzők közül kevesen gondolják úgy, hogy a konzervatív irányba tolódott republikánus párt hivatalos elnökjelöltjévé választaná George Patakit, aki kiállt az abortuszhoz való jog, a fegyvertartás szabályozása, valamint a károsanyag-kibocsátás korlátázása és a kvótakereskedelem mellett. A New York-i ex-kormányzó színre lépése ugyanakkor megváltoztathatná a választások dinamikáját. A liberális New Hampshire-ben például, ahol jelenleg Mitt Romneynak és Jon Huntsmannek áll a zászló, Pataki jelentős számú szavazatot szerezhetne, amivel országos szinten az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom által támogatott Michele Bachman minnesotai képviselő malmára hajtaná a vizet, aki a közvélemény-kutatások szerint jelenleg az első helyen áll Iowában Barack Obama elnök republikánus kihívói között.

Pataki egyébként nem az egyetlen potenciális New York-i republikánus aspiráns a Fehér Házra: Rudy Giuliani, a metropolisz volt polgármestere bejelentette, hogy szeptember közepéig dönti el, kíván-e ismét elnökjelölt lenni.

Hirdetés
hvg360 Kovács Gábor 2025. január. 02. 17:30

A lebukás idején Mészáros Lőrinc lánya is érdekelt volt exférje "brutális" kartellezésért megbírságolt cégében

Meglehetősen furcsa Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye. Amely egyébként Mészáros Ágnes kartellügye is, 2022-ben, a válás előtt még érdekelt volt férje cégében. A szóban forgó közbeszerzést Mészáros Lőrinc érdekeltsége nyerte, a kartellező exvő ajánlata a bírálatig sem jutott. A legfurcsább, hogy az amúgy közbeszerzésbajnok Homlok Zsolt miért pont a válás környékén “buktatta le magát”. Gyanítható, hogy a jogállam kicsavarásával kiosztott NER-büntetésről van szó.