Egyiptom hatalmas hidat tervez a német Spiegel Online szerint Szaúd-Arábia felé. Az építmény a Vörös-tenger fölött húzódna, és máris kiváltotta Izrael haragját, hiszen 1948 óta először kötné össze az arab világ két részét közúton és vasúton is.
Az új „pánarab” híd ugyanis nemcsak közúti, hanem vasúti összeköttetést is teremtene a két ország között. A Spiegel úgy tudja, hogy a két arab állam már meg is egyezett az Izraelt megkerülő létesítményről.
A híd az Akabai-öböl fölött épülne meg. Az 1988 óta tervezett építkezésre most az egyiptomiak is áldásukat adták. Isszam Saraf egyiptomi kormányfő Abdul Aziz tábornokot bízta meg a nagyberuházás lebonyolításával.
A 32 kilométer hosszú híd a Naszrani-foktól indulna a szaúdi Rasz-Hamid felé. Ez azt jelenti, hogy a népszerű vörös-tengeri, sínai-félszigeti üdülőhelytől, Sarm-el-Seiktől nem messze volna a kiindulópont. Az átkelőhely egyes részei függőhídként épülnének meg.
Hatalmas siker lenne
Az arabok számára hatalmas siker lenne az óriásberuházás: Izrael állam alapítása, 1948 óta először teremtene összeköttetést közúton és vasúton is az észak-afrikai államok és az arab törzsek másfél évezredes terjeszkedésének kiindulópontja, az Arábiai-félsziget között. Így az ázsiai és az afrikai arabok közvetlen kapcsolatba kerülhetnek egymással, anélkül, hogy Izraelen át kellene haladniuk.
Így számos veszélyes kompjáratot is kiválthat a Vörös-tengeren tervezett híd. Az építés költségeit ötmilliárd dollárra teszik egyesek, ezt a Szaúd-Arábiába, Mekkába igyekvő zarándokok befizetéseiből is lehetne fedezni egyes elképzelések szerint. A zarándokok száma pedig így tovább emelkedhet a jövőben.
Az építkezést már évekkel ezelőtt meg akarta kezdeni Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök, de akkor az izraeli tiltakozás miatt fel kellett hagynia a tervvel.
Kell valamilyen eredmény
Most azonban más a helyzet, az új egyiptomi kormánynak szüksége van valamilyen komolyabb eredményre, amit a bukott Mubarak-rezsim vergődése után felmutathat. Így nagyobb esélye lehet a terv jóváhagyásának.
Egy szaúdi kormányszóvivő máris közölte: senkinek nem hagyják, hogy beleszóljon a terv megvalósításába. A Spiegel ugyanakkor kiemeli, hogy az Akabai-öböl nemcsak Izrael, hanem Jordánia számára is fontos tengeri kijárat, nemcsak a Vörös-tengerre, hanem az Indiai-óceánra is.
Egy katari hírforrás szerint a szaúdi-egyiptomi óriáshídról Dzsiddában, augusztusban egy kétoldalú szaúdi-egyiptomi gazdasági fórumon is tárgyalnának. A tervek szerint a híd révén Egyiptom és Szaúd-Arábia között huszonkét percre rövidülne az autóút ideje.