Világ hvg.hu 2011. július. 17. 09:04

Geostratégiai fordulat: pánarab óriáshíd Egyiptom és Szaúd-Arábia között?

Egyiptom hatalmas hidat tervez a német Spiegel Online szerint Szaúd-Arábia felé. Az építmény a Vörös-tenger fölött húzódna, és máris kiváltotta Izrael haragját, hiszen 1948 óta először kötné össze az arab világ két részét közúton és vasúton is.

A Sínai-félsziget
Wikipedia

Az új „pánarab” híd ugyanis nemcsak közúti, hanem vasúti összeköttetést is teremtene a két ország között. A Spiegel úgy tudja, hogy a két arab állam már meg is egyezett az Izraelt megkerülő létesítményről.

A híd az Akabai-öböl fölött épülne meg. Az 1988 óta tervezett építkezésre most az egyiptomiak is áldásukat adták. Isszam Saraf egyiptomi kormányfő Abdul Aziz tábornokot bízta meg a nagyberuházás lebonyolításával.

A 32 kilométer hosszú híd a Naszrani-foktól indulna a szaúdi Rasz-Hamid felé. Ez azt jelenti, hogy a népszerű vörös-tengeri, sínai-félszigeti üdülőhelytől, Sarm-el-Seiktől nem messze volna a kiindulópont. Az átkelőhely egyes részei függőhídként épülnének meg.

Ez a porvihar még csak a levegőben képezett hidat a Vörös-tenger fölött. Az igazi híd a porfelhőtől északra, a Sinai-félszigettől keletre lévő Akabai-öbölben épülne ki
Wikipedia

Hatalmas siker lenne

Az arabok számára hatalmas siker lenne az óriásberuházás: Izrael állam alapítása, 1948 óta először teremtene összeköttetést közúton és vasúton is az észak-afrikai államok és az arab törzsek másfél évezredes terjeszkedésének kiindulópontja, az Arábiai-félsziget között. Így az ázsiai és az afrikai arabok közvetlen kapcsolatba kerülhetnek egymással, anélkül, hogy Izraelen át kellene haladniuk.

Így számos veszélyes kompjáratot is kiválthat a Vörös-tengeren tervezett híd. Az építés költségeit ötmilliárd dollárra teszik egyesek, ezt a Szaúd-Arábiába, Mekkába igyekvő zarándokok befizetéseiből is lehetne fedezni egyes elképzelések szerint. A zarándokok száma pedig így tovább emelkedhet a jövőben.

Az építkezést már évekkel ezelőtt meg akarta kezdeni Hoszni Mubarak volt egyiptomi elnök, de akkor az izraeli tiltakozás miatt fel kellett hagynia a tervvel.

A híd a félsziget délkeleti csúcsából indulna a szaúdi part felé
Wikipedia

Kell valamilyen eredmény

Most azonban más a helyzet, az új egyiptomi kormánynak szüksége van valamilyen komolyabb eredményre, amit  a bukott Mubarak-rezsim vergődése után felmutathat. Így nagyobb esélye lehet a terv jóváhagyásának.

Egy szaúdi kormányszóvivő máris közölte: senkinek nem hagyják, hogy beleszóljon a terv megvalósításába. A Spiegel ugyanakkor kiemeli, hogy az Akabai-öböl nemcsak Izrael, hanem Jordánia számára is fontos tengeri kijárat, nemcsak a Vörös-tengerre, hanem az Indiai-óceánra is.

Egy katari hírforrás szerint a szaúdi-egyiptomi óriáshídról Dzsiddában, augusztusban egy kétoldalú szaúdi-egyiptomi gazdasági fórumon is tárgyalnának. A tervek szerint a híd révén Egyiptom és Szaúd-Arábia között huszonkét percre rövidülne az autóút ideje.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.