2011. július. 16. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 16. 12:10 Világ

Élesen bírálja az EU-t Prodi

Az Európai Bizottság korábbi elnöke egy osztrák hetilapnak adott interjúban bírálta az európai politikusok döntésképtelenségét az euróválság napjaiban.

Romano Prodi a Profil friss számában közölt interjúban kijelentette: "Nem látok az EU-ban erőskezű vezetőket. A nagy országok is csak saját magukkal vannak elfoglalva. Ki vállalja manapság a felelősséget a közös európai érdekekért? Senki!"  A németek szerinte Európa "mártírjainak" érzik magukat, ám "nem veszik tekintetbe, hogy országuk éppen az eurónak köszönhetően vált a korábbinál is erősebbé".

Franciaország már csak jelképesen száll síkra Európáért, Olaszország pedig egyáltalán nem játszik fontos szerepet az európai porondon: már csak a kispadon foglal helyet - vélekedett hazájáról a volt római miniszterelnök. A német és az olasz kormányfőnek Prodi a szemére veti, hogy helyi érdekek oltárán feláldozott fontos döntéseket. Angela Merkel kancellár "helyi választások miatt későbbre halasztott fontos döntéseket". Silvio Berlusconi pedig 2013/14-re halasztotta a költségvetés megreformálásának programját.

Az Európai Bizottság egykori elnöke mindezek dacára hisz a közös európai fizetőeszköz fennmaradásában. Ugyanakkor arra számít, hogy "turbulenciák és káosz hosszú időszaka vár ránk". A nehezén akkor fog túljutni az euróövezet, "ha majd a piacok felismerik, hogy az amerikai költségvetés sokkal rosszabb állapotban van, mint az európai adóssághelyzet".

Prodi szerint nem szabad kettéosztani az euróövezetet, mert az újabb leértékelési versenyhez vezetne. "Ez azt eredményezné, hogy az erősebb tagállamok, így Németország és Ausztria gazdasága meggyengülne, a közös piac pedig feloszlana. Ez pedig az EU halálát jelentené" - vélekedett az olasz politikus.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.