2011. július. 08. 18:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 08. 18:02 Világ

Szerbia vizsgálatot sürget a koszovói szervkereskedés ügyében

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Parlamenti Közgyűlésének belgrádi ülésszakán pénteken bizottsági szinten egyhangúlag elfogadták a Szerbia által beterjesztett határozati javaslatot, amely az emberi szervekkel való feltételezett koszovói kereskedés ügyében vizsgálatot sürget.

Az eredeti szerb tervezetet annyiban módosították, hogy német és amerikai kezdeményezésre a szövegből törölték azt a kitételt, amely szerint "ENSZ-felhatalmazással" indítanának vizsgálatot. A határozattervezetben ugyanakkor szerepel, hogy a vizsgálatokat a világszervezet koszovói ideiglenes igazgatási missziójával (UNMIK) és az Európai Unió rendőri és igazságügyi missziójával (EULEX) együttműködve kell lefolytatni.

A dokumentumról a parlamenti közgyűlés szombaton szavaz. Suzana Grubjesic szerb küldöttségvezető felszólalásában kijelentette, hogy az emberi szervekkel való kereskedelemmel kapcsolatos "bűncselekményeket 1999-ben, a NATO-val lezajlott összecsapások idején, és azt követően követték el, 300-500 ember tűnt el". "Az embereket veséikért és más belső szerveikért megölték, majd ezeket a szerveket a nemzetközi feketepiacon Észak-Afrikában és a Közel-Keleten eladták" - mondta Suzana Grubjesic.

 

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.