2011. július. 08. 06:51 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 08. 06:53 Világ

Az iszlám befolyás erősödése ellen tüntettek Tuniszban

Több, mint ezren tüntettek csütörtökön Tuniszban a szélsőségesség, a radikális iszlám és a vallási erőszak terjedése ellen, "egy mindenki előtt nyitott Tunéziát" követelve.

A világi politikai pártok és egyesületek, valamint emberjogi csoportok felhívására és részvételével tartott demonstráción a résztvevők olyan feliratú transzparenseket emeltek magasba, mint "A szabad és független Tunéziáért", "A felvilágosult Tunéziáért", "Vallásszabadság, gondolatszabadság" vagy éppen "A haladó államért".

"Ez egy polgári kezdeményezés, amely azt akarja megmutatni, hogy Tunézia mindenkié. Jelenleg olyan nyugtalanító jelenségeknek vagyunk szemtanúi, amelyeknek minél előbb el kell tűnniük" - jelentette ki Ahmed Brahim, a Megújulási Mozgalom nevű baloldali párt vezetője. Ezzel arra utalt, mint a tüntetés többi résztvevője, hogy június 26-án szalafista szélsőségesek Tuniszban megtámadtak egy mozit, hogy megakadályozzák a politikai iszlám nyílt bírálójaként ismert tunéziai-francia filmrendező, Nadia el-Fani No God, No Master című alkotásának bemutatását.

Hat hónappal Zin el-Abidin ben Ali elnök uralmának megdöntése után növekszik a feszültség az iszlamisták és a liberálisok között. Tunézia az arab szekularizmus fellegvára volt a népfelkelés előtt, és sokan akarják azt, hogy az állam és a vallás szétválasztása továbbra is maradjon fent.

Sok tunéziai nyugtalan amiatt, hogy egyre inkább teret nyer az iszlamista Újjászületés Párt (Ennahda), amelyet "kettős beszéddel" vádolnak. A Rasid Gannúsi vezette Ennahda az arab világ egyik leghaladóbb szellemiségű iszlám csoportja, amelyet az előző rendszerben betiltottak és tagjait üldözték. Tevékenységét március 1-jén engedélyezték ismét, és a közvélemény-kutatások szerint az októberre tervezett parlamenti választások egyik nagy esélyese.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.