Tesztelnék Japánban az atomerőműveket
A japán kormány stresszvizsgálatok végrehajtását fontolja atomerőműveiben annak érdekében, hogy enyhítse a fukusimai erőmű balesete miatt a lakosság körében kialakult atomenergiával szembeni fenntartásokat - közölte Edano Jukio főtitkár és kormányszóvivő szerdán.
A főtitkár bejelentette, hogy utasítást adott a kereskedelmi miniszter Kaieda Banrinak és az atomkatasztrófa miatt kinevezett atomügyi miniszter Hoszono Gosinak az új stresszvizsgálatok kidolgozására. Ezek hasonlóak lesznek az európai államokban végrehajtott terhelési próbákhoz - közölte a politikus parlamenti felszólalásban.
A vizsgálatokban azt ellenőriznék, hogy mennyiben képesek ellenállni az atomerőművek a márciusihoz hasonló, 9-es erősségű földrengésnek, vagy 15 méteres szökőárnak.
A japán energiaipar nehézségek elé néz a nyári csúcsfelhasználás idején, ugyanis több erőművet karbantartás, illetve felülvizsgálat miatt bezártak. Jelenleg az 54 kereskedelmi célú atomreaktor közül csupán 19 működik. Az áramkimaradások elkerülése érdekében a legnagyobb tokiói és észak-keleti felhasználóknak július 1-től az előző évhez képest 15 százalékkal kell csökkenteniük csúcsfelhasználásukat. Ilyen intézkedésre legutóbb az 1974-es olajválság idején volt példa.
A márciusi természeti csapások előtt az atomerőművek a japán áramtermelés mintegy 30 százalékát adták, s a szigetország az Egyesült Államok és Franciaország után a világ harmadik legnagyobb atomenergia-termelő állama volt.
Az áramkimaradások elkerülése érdekében leghamarabb a Kyushu Electric Power Co. 36 éves Genkai városbeli erőművét indíthatják be, amely éppen most esett át időszaki karbantartáson.