2011. július. 04. 20:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 04. 20:52 Világ

A brit kormányfő váratlanul Afganisztánba érkezett

David Cameron a tervek szerint két napot tölt Afganisztánban. Programját egy eltűnt brit katona utáni kutatás miatt módosították.

Váratlanul Afganisztánba érkezett hétfőn David Cameron brit kormányfő, akinek programját egy eltűnt brit katona utáni kutatás miatt módosították.

Cameron Hilmend tartományban az ott lévő legfontosabb amerikai-brit támaszpontot, a Camp Bastiont kereste fel. Eredetileg ellátogatott volna a tartományi székvárosba, Laskargáhba is, de mint mondta: a helikopterek most ne az ő szállításával foglalkoznak, hanem keressék a katonát, akinek hétfőn reggel veszett nyoma.

A tálibok egyik szóvivője közölte, hogy a katonát élve fogták el, majd megölték, mert kiszabatása érdekében támadás érte őket a NATO részéről. A brit katonai hatóságok az esti órákig nem adtak hitelt a tálibok közlésének, de több órányi kutatás után végül rábukkantak a katona holttestére.    

Cameron a tervek szerint két napot tölt Afganisztánban. Hétfőn közölte, hogy London igazodik Washington csapatcsökkentési folyamatához, és "viszonylag mérsékelt mértékű csapatkivonást" hajt végre. Cameron számot nem mondott, de a brit sajtó nemrégiben arról cikkezett, hogy 500-800 brit katonát hívhatnak haza jövőre. 

Az Afganisztánban állomásozó 130 ezres stabilizációs nemzetközi erőben 9500 brit katona teljesít szolgálatot, és ezzel Nagy-Britannia vezényelte a legtöbb katonát Afganisztánba az Egyesült Államok után. A kontingens kétharmadát az Egyesült Államok adja, és Barack Obama amerikai elnök nemrégiben bejelentette, hogy a jövő nyárig 33 ezer katonát vonnak ki Afganisztánból. 

Cameron szerint az afgán hadsereg és rendőrség egyre magabiztosabb a tálibok elleni harcban, ami lehetőséget teremt arra, hogy brit katonákat hívjanak haza.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.