Világ MTI 2011. június. 29. 16:27

Uráncsempészeket kapcsoltak le Moldovában

Letartóztattak Moldovában hat helyi állampolgárt, akik több kilogramm radioaktív anyagot - 235-ös izotópszámú uránt - akartak eladni egy afrikai, muzulmán országból való vevőnek - közölte szerdán a moldovai rendőrség.

A kelet-európai ország hatóságai március óta követték nyomon a gyanúsítottakat, mielőtt hétfőn lecsaptak volna. A nyomozást az ukrán, a német és az amerikai szervek is segítették.

Az urániumot tartalmazó kisebb láda már egy héttel a letartóztatások előtt Chisinauban, a hat gyanúsított egyikének lakásán volt, de a hatóságoknak még időre volt szükségük, hogy megtalálják a vevőt. A moldovai rendőrség közölte, nem tudják, a csempészek honnan szerezték az atomfegyverhez is felhasználható radioaktív anyagot, és egyelőre azt sem, milyen mértékben volt dúsítva.

Szakértők régóta figyelmeztetnek, hogy a Szovjetunió megszűnésével megnőtt a veszélye annak, hogy az utódállamokban hasadóanyagok és más, úgynevezett "piszkos" bomba készítéséhez fölhasználható radioaktív anyagok illetéktelen kezekbe jutnak.

AP
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.