A görög parlament szerda délután megszavazta a 28,4 milliárd euró összértékű költségvetési megszorításokat tartalmazó törvénycsomagot. A szavazás után folytatódtak a megszorítások elleni tüntetések Athénban, illetve továbbra is tart a korábban megkezdett kétnapos sztrájk is az országban.
A csomagot 155 támogató és 138 elutasító szavazat mellett fogadta el a parlament. Az athéni törvényhozásban a kormánypárti szocialista frakció 155 tagjából egy képviselő a kiigazítások elfogadása ellen szavazott, de a döntés előtti bejelentésének megfelelően egy ellenzéki képviselő támogatta a megszorítást. A 300 fős parlamentben a csomag elfogadásához legalább 151 támogató szavazatra volt szükség. A képviselőházban név szerinti szavazást tartottak.
A döntéssel lehetővé válik, hogy az euróövezeti pénzügyminiszterek júliusi 3-i ülésén jóváhagyják a korábban elfogadott 110 milliárd eurós mentőcsomag újabb, 12 milliárd eurós részletének folyósítását. A 2011-2015 időszakra vonatkozó megszorító csomag értéke eléri a 28,4 milliárd eurót (7.608 milliárd forint). Az athéni kormányzat így 14,32 milliárd euróval csökkenti kiadásait, míg bevételeit 14,09 milliárd euróval növeli. Csütörtökön a BBC szerint újabb szavazást tartanak az athéni parlamentben, amelyen a megszorító csomag további részleteit hagyhatják jóvá.
Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke kedden az Európai Parlamentben elmondta: a szavazás kulcsfontosságú a görög emberek, az euróövezet és az egész világ szempontjából. Görögországban 48 órás általános sztrájk kezdődött kedden. Helyszíni jelentések szerint több mint 5 ezer rendőrt vezényeltek Athénba, ahol kedden délelőtt megkezdődtek a felvonulások. A tömegközlekedés gyakorlatilag leállt az országban. Fennakadások lesznek szerdán a légiközlekedésben is, a légiirányítók mindkét nap sztrájkolnak, magyar idő szerint 8-11 óra és 17-21 óra között.
A szavazás után is folytatódtak a demonstrációk Athénban - írta a BBC. A megszorítások ellen tiltakozó görög tüntetők a szavazás előtt többször is összecsaptak a rendőrökkel a parlament előtti Szintagma téren. Kövekkel, Molotov-koktélokkal dobálták a maszkos, gázálarcos, pajzsos rohamrendőröket. A transzparensek nyelével ütötték a rendőröket, amire a rendőrök gumibottal válaszoltak. Többen megsérültek, több tüntetőt őrizetbe vettek. A rendőrök könnygázt is bevetettek. A tüntetők korábban közölték: megpróbálják áttörni a parlament épülete körüli téren felállított kordonokat. A résztvevők számát ezrekre becsülték.
Szerda reggel a tüntetők négyszázfős csoportja csapott össze a rendőrökkel nem messze a parlamenttől. A tüntetők a térre akartak eljutni, de a rendőrök könnygázzal feloszlatták a csoportot. Kórházi illetékesek szerint tíz ember könnyebben megsérült. "A kormány tavaly úgy döntött, hogy tönkreteszi a közigazgatást és az egyetemeket. Választásokat követelünk, különben egy hónapig az utcán maradunk" – mondta reggel az egyik tüntető, egy negyedéves egyetemi hallgató.
A tüntetők azzal a szándékkal gyűltek össze a parlament előtt, hogy megakadályozzák képviselők bejutását a parlamentbe. Megállították Liana Kanelli kommunista képviselő gépkocsiját, majd elengedték, amikor a képviselő közölte, hogy a megszorító intézkedések ellen fog szavazni. Ennek ellenére valaki a tömegből joghurtot öntött az arcába. A tüntetők emellett a görög bajok fő okozóinak tartott három politikus – Jeórjiosz Papandreu kormányfő, Evangelosz Venizelosz, az új pénzügyminiszter és Théodorosz Pangalosz miniszterelnök-helyettes - pálcákra ragasztott ijesztő képmásaival hadonásztak.