2011. június. 19. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2011. június. 19. 17:45 Világ

A munkanélküliség ellen tüntettek a spanyolok

Ezrek gyűltek össze vasárnap Madridban, hogy a magas munkanélküliség és a súlyos megszorító intézkedések ellen tiltakozzanak.

A több tízezres, mindenféle korú és világnézetű résztvevőkből kialakult tömeg hat menetben érkezett a város különféle részeiből a parlament épületéhez. "A munkanélküliség ellen! Szervezd meg magadat és harcolj! Vonuljuk együtt a munkanélküliség és a tőke ellen!" - volt olvasható az egyik menet által vitt nagy transzparensen.

"A mostani helyzetet kiváltó bankoknak és kormányoknak tudniuk kell, hogy nem fogadjuk el az intézkedéseket és a költségvetési kiadások megkurtítását, azt akarjuk, hogy meghallgassanak bennünket" - áll a tüntetéseket szervező mozgalom felhívásában. "Fel kell készülnünk az általános sztrájkra. Meg fogjuk bénítani az országot" - hangoztatta az egyik szónok.

Hasonló megmozdulásokat tartottak több más spanyol városban, így Barcelonában, Valenciában és Sevillában is. A rendőrség nagy létszámban jelent meg a tüntetéseken, miután május végén egy tiltakozó akció összecsapásokba torkollott. José Luiz Rodríguez Zapatero kormányfő reményét fejezte ki, hogy békések lesznek a tüntetések. "A demokrácia szent és sérthetetlen törvénye, hogy a jogokat békésen kell gyakorolni" - mondta.

Közel kétévi recesszió után a munkanélküliségi ráta - 21,3 százalék - a legmagasabb az euroövezet 17 tagországa közül, a 16 és 29 éves korosztály körében pedig 35 százalékos. Öt héttel az "elégedetlenek" mozgalmának megjelenése után sem csökkent a lendület. Az el Mundo című napilap a rendőrségre hivatkozva 35-40 ezer madridi tüntetőről számolt be.

A gazdasági válság és a szárnyaló munkanélküliség miatti tiltakozások május 15-én kezdődtek Madridban és - a Twitter, valamint a Facebook közösségi oldalakon M-15, Spanyol Forradalom és Valódi demokráciát most néven - gyorsan szerveződtek.

Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.