Világ MTI 2011. május. 26. 19:35

WikiLeaks: kétes múltúnak tartották a bolgár miniszterelnököt

Kínos vádakat fogalmazott meg a jelenlegi bolgár miniszterelnök ellen a szófiai amerikai nagykövetség egy korábbi diplomáciai táviratában: a WikiLeaks portál által kiszivárogtatott dokumentum kétes múltúnak nevezte Bojko Boriszovot, s azt állította, hogy szoros szálak fűzték a Lukoil orosz olajtársasághoz.

A 2006-os táviratban John Beyrle akkori szófiai amerikai nagykövet azt írta, hogy "egyes vádak a múltban Boriszov nevét különböző olajsikkasztási botrányokhoz, a Lukoilhoz kapcsolódó illegális ügyletekhez és egy nagyszabású amfetamincsempészethez kötötték".  Ez a diplomáciai irat akkor készült, amikor Boriszovot - miután a belügyminisztérium magas rangú vezetőjeként népszerűvé vált - Szófia polgármesterévé választották. 

"Azt állítják, hogy Boriszovnak szoros üzleti kapcsolatai vannak a bolgár maffia befolyásos tagjaival... Boriszov kihasználta a rendőrség élén betöltött korábbi posztját, hogy eltussoljon különböző bűnügyeket. Élettársa, Cvetelina Boriszlavova egy olyan nagy bolgár bankot irányít, amelyet bűnszövetkezetek pénzének tisztára mosásával vádolnak, s hogy ugyanezt teszi azokkal az összegekkel, amelyeket Boriszov szerzett illegális tranzakciói során" - olvasható még a táviratban, melynek címe: "Bulgária legnépszerűbb politikusa: nagy remények, sötét kapcsolatok". A korabeli nagykövet összegzése szerint Boriszovra a "jelek szerint briliáns jövő vár a bolgár politikában, de ő kiszámíthatatlan, s túlzottan ambiciózus személyiség". 

Egy későbbi, 2008 októberi táviratban az akkori szófiai amerikai nagykövet, Nancy McEldowney azt írta, hogy Boriszov ösztönös döntéseket hoz, s hogy valószínű választási győzelme "az ország politikai éretlenségével magyarázható, sok bolgár ugyanis hisz egy olyan megmentőben, aki gyorsan megoldja majd a problémákat." (Ez a távirat nyolc hónappal az előtt íródott, hogy a következő parlamenti választások nyomán Boriszov valóban megszerezte a kormányfői posztot.)

A bolgár miniszterelnök csütörtökön "pusztán spekulációnak" minősítette a jelentésben foglaltakat, a szófiai amerikai nagykövetség pedig a "kiváló kétoldalú kapcsolatokat" méltatta, amelyek "még soha nem voltak ilyen erősek". A nagykövetség csütörtöki közleménye egyben azt állította, hogy "a diplomáciai táviratok gyakran csak egy korai, nem teljes értékelést tartalmaznak, s nem szabad azokat hivatalos álláspontnak tekinteni."

Hirdetés