2011. május. 25. 20:23 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 25. 20:19 Világ

Az "arab tavasz" is terítékre kerül a G8-ak deauville-i csúcsán

Először ül össze a világ legiparosodottabb országait tömörítő Nyolcak csoportja az arab világon végigsöprő megmozdulások kezdete óta, így a G8-ak csütörtöki és pénteki, deauville-i csúcstalálkozóján várhatóan az "arab tavasz" lesz a legfontosabb napirendi pont.

Franciaország, az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország vezetői támogatásukról biztosítják majd az egyes arab országokban elkezdődött demokratikus átmenetet, egyben megpróbálva megoldást keresni a líbiai és a szíriai válsághelyzetre. Miután az év elején a tunéziai és az egyiptomi kormányzatot elsöpörte a nép haragja, Líbiában (a NATO beavatkozása mellett) továbbra is tart a felkelés Moammer el-Kadhafi rendszere ellen, Szíriában pedig a vezetés megpróbálja fegyveres erővel elnyomni a tüntetéseket. 

Az észak-franciaországi üdülővárosban tartandó csúcs házigazdája, Nicolas Sarkozy francia elnök a mostani rendezvényt a Nyugat és a demokráciát támogató arab országok közötti új, hosszútávú partnerség "alapító pillanatává" akarja változtatni. Szóba kerülhet, hogy - hasonlóan ahhoz a segítséghez, amelyet Kelet-Közép-Európának adtak a berlini fal leomlása után - az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kapjon szerepet a Földközi-tenger déli medencéjének gazdasági rekonstrukciójában. Egyiptom és Tunézia mindenesetre máris közölte igényeit: Kairó 2012 közepéig 10-12 milliárd dollárt szeretne kapni, míg Tunisz 25 milliárd dollárt kér, öt év alatt.

A G8 várhatóan támogatni fogja Egyiptomot és Tunéziát. Ez a tény, valamint az, hogy a tanácskozásra kivételesen meghívást kapott három olyan afrikai vezető, akiknek országai (Elefántcsontpart, Guinea és Niger) "példamutató demokratikus utat" mutatnak, egyben üzenetnek számít Szíria és Líbia felé. A csúcstalálkozón szó lesz a márciusi fukusimai atombaleset következményeiről (a résztvevők szolidaritásukról biztosítják majd a szigetországot, egyben sürgetve az atomerőművek biztonsági normáinak egységesítését), s a közel-keleti helyzetről. Emellett megvitatják a világgazdaság legfőbb kérdéseit, s nyilván szóba kerül a nemi erőszak vádja miatt posztjáról leköszönt IMF-vezérigazgató, Dominique Strauss-Kahn utódlása is.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.