2011. május. 09. 06:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 09. 05:31 Világ

Bánjász: se víz, se áram - csak orvlövészek vannak

A szíriai biztonsági erők őrizetbe vették vasárnap Bánjászban a kormányellenes tüntetők vezetőit. Több mint 250 ember került fogdába a hét végén az északnyugat-szíriai városban - közölte egy szíriai emberjogi csoport.

Az őrizetbe vett személyek között van a mozgalom vezetőinek tekintett Anasz al-Ajrut sejk és Basám Sajuni, de nők tucatjai és egy tízéves gyerek is rendőrkézre került. A Földközi-tenger partján fekvő ötvenezres városban nincs telefon-, víz- és áramszolgáltatás, a házak tetőiről orvlövészek vadásznak az utcára merészkedőkre.

Szemtanúk közlése szerint a kelet-szíriai Deir-ez-Zór városban vasárnap este legalább két tüntetőt lőttek le a biztonsági erők. A szíriai kőolajkitermelés központjának számító városban pénteken négy demokráciapárti felvonulót öltek meg, s azóta esténként ezrek vonulnak az utcákra.

Eközben a Sana hivatalos hírügynökség arról számolt be, hogy Homszban, Bánjászban és Deraa környékén a hadsereg és a biztonsági erők folytatják a "terrorista csoportok" üldözését, több "terroristát" megöltek, több tucatnyit őrizetbe vettek és fegyvereket foglaltak le. Vasárnap hat katona, köztük három tiszt vesztette életét összecsapásokban és többen megsebesültek. A Sana beszámolója szerint ugyancsak "terrorista csoportok" tíz polgári személyt öltek meg Homsz város közelében. Egy minibusz utasait mészárolták le, valamennyien Libanonból hazatérő vendégmunkások voltak.

Szíriában két hónapja kezdődtek el a tüntetések. Az elégedetlenkedők előbb csak nagyobb szabadságot és a korrupció letörését követelték, de miután a biztonsági erők kíméletlen erőszakkal válaszoltak, a demonstrálók már a síita alavita kisebbséghez tartozó Bassár el-Aszad elnök távozását követelik. A kormány a tüntetések kirobbanása óta következetesen azt állítja, hogy "fegyveres bűnbandák" és "terrorista csoportok" robbantották ki az erőszakot.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.