2011. április. 16. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 16. 17:49 Világ

Változhatnak az angol trónutódlás szabályai?

Mindenképpen Nagy-Britannia uralkodója lenne Vilmos brit trónörökös és jövendőbeli felesége, Kate Middleton elsőszülött gyermeke, akkor is, ha leánynak születik - legalábbis ha a brit kormánynak sikerül végrehajtania a fiú utódok számára elsőbbséget biztosító jelenlegi, diszkriminatív trónutódlási rend tervezett reformját.

Vilmos - Károly walesi herceg és a néhai Diana hercegnő elsőszülött fia - április 29-én kel egybe menyasszonyával, és legidősebb fiúgyermekük örökölné a koronát a most érvényes brit trónutódlási rendszer alapján, abban az esetben is, ha lenne idősebb leánytestvére. Ha Vilmos és Kate első fiúgyermekének születik egy öccse is, még ő is az esetleges idősebb leányutód elé kerülne a trónöröklési sorban.

A The Daily Telegraph, a legnagyobb brit konzervatív napilap szombati értesülése szerint azonban a konzervatív-liberális brit kormánykoalíció már vizsgálja e megkülönböztető rendszer felszámolásának lehetséges módjait. 

A lap úgy tudja, hogy Nick Clegg miniszterelnök-helyettes, aki a Liberális Demokratákat képviseli a kormányban és az alkotmányos reformokért felelős, már fel is vetette a kérdést a Privy Councilnak, vagyis II. Erzsébet királynő tanácsadó testületének. Az uralkodó állítólag nem kifogásolná a változtatást, abban az esetben, ha "az tükrözi a nép akaratát".

A beszámolóból nem derül ki, hogy ez egy esetleges népszavazást jelentene-e, ám a reform a támogató népakarat kinyilvánítása esetén sem lenne egyszerű törvényalkotási feladat. A módosítást ugyanis el kellene fogadtatni a jórészt egykori brit gyarmatokból álló Nemzetközösség mindazon tizenöt tagországával - például Kanadával, Ausztráliával és Új-Zélanddal -, amelyek jelenleg is a brit uralkodót ismerik el államfőjüknek. Így a trónutódlási rendszer reformját Nagy-Britanniával együtt 16 ország törvényhozásának kellene napirendre tűznie és elfogadnia, ami óvatos becslések szerint is hosszú évekbe telne.

Ausztrália és Kanada hírek szerint már jelezte is kifogásait a reformtervekkel szemben, arra hivatkozva, hogy vannak ennél sürgetőbb törvényalkotási feladatok is.

A mostani trónörökölési rendszerben még a királynő saját leányát is komoly hátrányok érik. Anna hercegnő jelenleg mindössze a tizedik a brit trónutódlási sorban, jóllehet idősebb az uralkodó két legfiatalabb fiúgyermekénél, a sorban negyedik helyen álló András yorki hercegnél és Eduárdnál, Wessex grófjánál, aki a hetedik.

Az idén 85 esztendős II. Erzsébet királynőt legidősebb gyermeke, egyben elsőszülött fia, a 63. évében járó Károly walesi herceg követi majd a trónon, tőle pedig Vilmos örökli a koronát. A brit trónutódlási rendszerben egyébként nem csupán a fiú utódoknak elsőbbséget biztosító törvény szorulna reformra a diszkriminációt tiltó brit és EU-előírások alapján.

Az 1701-ben kelt trónöröklési törvény, az Act of Settlement - amelynek nem része a fiú utódoknak kedvező külön jogszabály - gondoskodik a mai napig arról is, hogy Angliának ne lehessen katolikus uralkodója, sőt még olyan sem, akinek a házastársa "pápista".

Ez a törvény a holland származású protestáns angol király, III. (Orániai) Vilmos uralkodásának egyik utolsó jogalkotási aktusa volt. Vilmos, aki a katolikus II. Jakab elzavarása után ült az angol trónra, igyekezett a katolicizmus szellemét is mindörökre távol tartani a koronától.

A törvény alapján érvényben lévő tilalmak és korlátozások ma is közvetlenül érintik a brit királyi család tagjait. Peter Phillips, Anna hercegnő fia - a királynő unokája - például egy katolikus kanadai hölgynek esküdött örök hűséget két éve, és hivatalosan le kellett volna mondania trónigényéről, ha felesége nem tért volna át az anglikán hitre.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?