2011. április. 15. 21:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 15. 21:23 Világ

Eredményes volt a NATO-értekezlet a magyar külügyminiszter szerint

A magyar külügyminiszter szerint a NATO berlini miniszteri értekezlete megerősítette a szövetség elkötelezettségét a líbiai válság rendezésének előmozdítására.

A kétnapos külügyminiszteri találkozót értékelő, az MTI-nek adott, pénteki nyilatkozatában Martonyi János emlékeztetett arra, hogy a NATO konkrét feltételeket terjesztett elő a rendezésre. Utalt arra, hogy a katonai akciókat folytatni kell. Szavai szerint a szövetség mindezzel kapcsolatban egységet és eltökéltséget demonstrált.

A magyar miniszter eredményesnek nevezte a NATO és az Európai Unió biztonsági együttműködéséről folytatott tárgyalásokat, valamint a NATO-orosz tanács ülését. Martonyi János kiemelte: orosz kollégája, Szergej Lavrov nem ismételte meg azokat a korábbi moszkvai állításokat, amelyek szerint líbiai szerepvállalásával kapcsolatban a NATO túllépte volna az ENSZ BT 1973. számú határozatban foglalt kereteket.

A külügyminiszter úgy ítélte meg: NATO és Oroszország között továbbra is egyetértés van arra vonatkozóan, hogy egy sor közös veszéllyel, illetve kihívással kell szembenézni. Ennek kapcsán Martonyi János mindenekelőtt Afganisztánt és a terrorizmus elleni harcot említette.

Ugyanakkor utalt arra, hogy vannak olyan kérdések, amelyeket illetően továbbra sincs megegyezés. Ezek kapcsán az európai rakétavédelmet és a hagyományos fegyverzetkorlátozási megállapodást említette. A NATO-orosz tanács ülésének hangnemét azonban általánosságban véve konstruktívnak, barátinak és együttműködőnek nevezte.

A NATO és az Európai Unió biztonsági együttműködéséről szólva a miniszter azt hangsúlyozta, hogy ez az együttműködés a gyakorlatban jól alakul. Szavai szerint azonban az együttműködés szerkezetének kialakítását illetően továbbra is maradtak nyitott kérdések.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.