2011. március. 31. 09:18 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 31. 09:21 Világ

Egyelőre nem lesz újabb kitelepítés, Kínában megnőtt a radioaktivitás

A japán kormány elutasította csütörtökön a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) javaslatát, hogy szélesítse ki a megsérült fukusimai atomerőmű körüli kitelepítési övezetet.

A kormány egyelőre nem tervez ilyen intézkedést - reagált Edano Jukio kormányszóvivő arra a NAÜ-javaslatra, hogy a megnövekedett sugárzási értékek miatt ürítsék ki Iitatét; a település, amelyen nagyjából hétezren élnek, 40 kilométerre van Fukusimától.

A japán kormány a március 11-i szökőárban megsérült atomerőmű 20 kilométeres körzetét üríttette ki; a 20-30 kilométeres sávban az ott élőkre bízta, hogy elköltöznek-e. Tokiói közlés szerint ez inkább a létszükségleti cikkek beszerzésének lehetősége miatt javasolt, mert nincs olyan egészségügyi kockázat, amely indokolná.

Kína csaknem egész területén kimutatható a megnövekedett radioaktivitás

Kína csaknem egész területén kimutatható a Fukusima-1-es japán atomerőműből kiszabaduló sugárszennyezés, amelynek mértéke azonban rendkívül gyenge és nem jelent veszélyt az egészségre - közölte szerda este a pekingi kormány. A környezetvédelmi tárca tájékoztatása szerint az ország északi és déli népesebb tartományaiban mindenütt észleltek megnövekedett radioaktivitást. 

A fukusimai atomerőmű felől érkező 131-es jód-, valamint a 137-es és 134-es céziumizotópot is kimutatták a levegőben több tartományban, és még a fővárosban, Pekingben is. A sugárzás mértéke ezred része annak, ami az embert egy kétezer kilométeres repülőút során éri - közölte a minisztérium. "Ez nem jelent veszélyt a közegészségre, semmilyen védőintézkedésre nincs szükség" - derült ki a tájékoztatásból.

Kína a múlt héten megtiltotta a gyümölcs, a zöldség, a tejtermékek, és "a tenger gyümölcseinek" importját a fukusimai atomerőmhöz közeli japán tartományokból.

Hirdetés