2011. március. 30. 14:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. március. 30. 14:11 Világ

Áprilisban kezdődhet a Flores-ügy tárgyalása, Tóásót átszállíthatják

Április 11-én kezdődik a Rózsa Flores Eduardo nevével fémjelzett ügy tárgyalása, amelynek kapcsán terrorizmussal vádolják a két éve Bolíviában fogva tartott Tóásó Elődöt is - írja blogján a magyar fogoly testvére. Tóásó Edit szerint a tárgyalást nem a fővárosban, La Pazban, hanem az onnan 400 kilométerre fekvő Cochabambaba városában tartják majd, ahová a fővárosi San Pedro börtönből testvérét is átszállítják majd.

A bolíviai kormány képviselője szerdán jelentette be, hogy kezdeményezik a Rózsa Flores Eduardo ügy tárgyalásának áthelyezését Cochabambaba városába, amely a főváros, La Paz és a Santa Cruz között található - írja blogján Tóásó Edit. A bejegyzés szerint az áthelyezést állambiztonsági okokkal és a vádlottak egészségi állapotával indokolták, illetve több előzetes letartóztatásban és házi őrizetben lévő gyanúsított is Santa Cruzban tartózkodik, ezért tartják indokoltnak, hogy egy ahhoz közelebbi helyszínen induljon meg a tárgyalás, amely várhatóan április 15-ig tarthat majd.

"A rendelkezés jogtalanságát az is kiemeli, hogy ezzel ismét megszegnek minden jogszabályt, hiszen az ügy a Legfelső Bíróság döntése szerint Santa Cruzhoz tartozik, amely döntést a mai napig nem tartottak be, arra hivatkozva, hogy a terrorizmus elleni ügyek a fővároshoz tartoznak. Ennek alátámasztására még új eljárási jogszabályt is hoztak, a 007-es törvényt, ami államellenes és terrorizmus ügyekben az illetékességet La Paz hatáskörébe utalja" - írja Tóásó Előd testvére, aki szerint La Pazban testvérén kívül még nyolcan vannak előzetes letartóztatásban.

"Nincs ismeretünk arra vonatkozóan, hogy Tóásó Elődöt és társait milyen módon kívánják a vádemelési tárgyalás öt napjára odaszállítani, de bolíviai hírforrások szerint ezzel a tárgyalással kívánják megoldani végleges elszállításukat La Pazból, hiszen a politikai ügy és a fővárosban fogvatartott politikai foglyok egyre kényelmetlenebbek a komoly gazdasági problémákkal, tüntetésekkel küzdő kormánynak és a népszerűségét elvesztő Evo Morales elnöknek" - írja a magyar fogoly testvére, aki szerint Tóásó Előd átszállítása a biztonsági kockázaton túl egyéb problémákat is felvet. "Átszállítása esetén nem lehet élelmezését megoldani, hiszen nem lesz, aki a mostani állapot szerint bevigye neki az élelmiszert, a tiszteletbeli konzul is La Pazban lakik, így ő sem tudja majd látogatni. A védelmét ellátó ügyvéd is jelezte, hogy nem tud Cochabambaba utazgatni, hiszen egy oda-vissza repülőjegy 400 USD-be kerül, és a szállodai elhelyezése is jelentős anyagi terheket jelent" - olvasható a bejegyzésben.

A fővárosi San Pedro börtönben fogva tartott Tóásót azzal vádolják, hogy 38 másik társával együtt terrorcselekmények előkészítésében vett részt egy, a bolíviai-horvát-magyar állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo által vezetett csoport tagjaként. Rózsa Florest és két társát, az erdélyi származású Magyarosi Árpádot és az ír állampolgárságú Michael Dwyert 2009. április 19-én lőtték le egy kommandós akció során a kelet-bolíviai Santa Cruz egyik szállodájában. Az akciót csak Tóásó és Tadics élte túl, őket a rajtaütés után őrizetbe vették. Bár a bolíviai vezetés álláspontja szerint a Rózsa Flores által vezetett csoportot az ország keleti részében tevékenykedő szeparatista csoportok megbízásából összeesküvést készítettek elő Evo Morales elnök ellen; több, az utóbbi időben nyilvánosságra hozott és meg nem erősített információ szerint a kormány maga kreálhatta az ügyet, hogy okot teremthessen az ellenzék üldözésére.

Tóásó védője, Gianni Prado Herrera február közepén a hvg.hu-nak megerősítette, hogy több panaszt is emelt az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) emberjogi bíróságánál amiatt, hogy megsértették ügyfelei alapvető jogait. Többek között azért fordult a bírósághoz, mert Tóásót több mint 18 hónapig vádemelés nélkül tartották fogva: az ügyészség csak tavaly decemberben tette közzé a terrorizmussal és fegyveres lázadással hivatalosan is megvádolt 39 személy listáját. Az ügyvéd arra számít, a panasz alapján eljárás indulhat Bolívia ellen „a jogi eljárás hiánya” miatt is.
 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.