2011. március. 28. 16:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 28. 17:56 Világ

A szíriai tüntetők nem kérnek amerikai segítséget

A szíriai tiltakozók, legalábbis egyelőre, nem kérnek amerikai segítséget - jelentette ki a The Washington Times hétfő számában Ammar Abdulhamid, a tiltakozó megmozdulások szervezőinek nem hivatalos szóvivője.

Abdulhamid így reagált Hillary Clinton amerikai külügyminiszter vasárnapi televíziós nyilatkozatára, amely szerint Washington egyelőre nem kíván beavatkozni Szíriában, ahol a rezsimnek a demonstrálók elleni fellépése nem volt annyira brutális, mint Líbiában. A szóvivő rámutatott: "nevetséges", hogy Clinton reformernek nevezte Bassár el-Aszad szíriai elnököt.

Amikor a vasárnap közvetített televíziós interjúja közben felvetették neki, hogy a jelenlegi elnök apja, Háfez el-Aszad 1982-ben Hamában bombázással fojtotta el a Muzulmán Testvériség által szervezett megmozdulásokat, Clinton úgy vélekedett, hogy Bassár el-Aszad más. Amerikai képviselőknek az elmúlt hónapokban Szíriában tett látogatására hivatkozva azt állította: a honatyák szerint a jelenlegi államfő reformer. "Nem hiszem, hogy a szíriaiak többsége azt szeretné, hogy az amerikaiak túl erős irányvonalat képviseljenek az eseményekkel kapcsolatban, amelyekről a rezsim máris azt állítja, hogy amerikai összeesküvés áll mögöttük. Ez nagyon fontos. Másfelől viszont (Clinton) nem zárta ki a jövőbeni támogatás lehetőségét, arra az esetre, ha további vérengzések történnének" - nyilatkozott Ammar Abdulhamid.

Abdulhamid szerint "túl késői és túl kevés" Damaszkusznak az az ígérete, hogy felfüggeszti az 1963 óta érvényben lévő rendkívüli állapotot, s úgy vélekedett, hogy a lépés nem fogja lecsöndesíteni a tiltakozásokat. Az al-Arabija televízió vasárnapi jelentése szerint a szíriai kormány lemondani készül, amit a The Washington Times Hoszni Mubarak egyiptomi elnök utolsó hatalommentő lépéséhez hasonlított.

Ammar Abdulhamid elmondta, hogy a szíriai tüntetéseket, miként annak idején Tunéziában és Egyiptomban is, a közösségi médiára és az internet által kínált más lehetőségekre támaszkodó aktivisták szervezik. "A vezetés jelenleg még diffúz. A felkelés vezetői fiatal aktivisták, tizen- és huszonévesek. A Facebook segítségével építettek ki hálózatot egymás között és másokkal az arab világban, tanácsot kérve azoktól, akik a világ más részein már sikerrel jártak" - mondta a szóvivő.

Abdulhamid eredetileg úgy gondolta, hogy a tüntetéseket legjobb lett volna nyáron elkezdeni, de a fiatal aktivisták minél előbb cselekedni akartak, ezért a tiltakozások március 15-én kezdődtek el. Az interneten szervezkedők számára az egyik legfontosabb mozgósító erőt az a videó jelentette, amelyen az elnök fivére, Maher al-Aszad látható, amint 2008-ban a deraai Szednaja börtönben meggyilkolt ellenzékiek holttestei között lépked. Ammar Abdulhamid szerint a videót egy katona készítette a helyszínen.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.