Világ hvg.hu 2011. március. 24. 10:13

Az első fotók a japán atomerőműben dolgozókról

Közzétették az első felvételeket a japán földrengés után megsérült atomerőmű belsejéről, illetve arról, milyen körülmények között végzik a munkájukat a „fukusimai 50-ek” néven emlegetett, sokak által máris hősként tisztelt dolgozók – akik nemrégiben már újabb társakat kaptak az atomkatasztrófa elhárítására.

Homályos és sötét a fukusimai atomerőmű 1-es és 2-es blokkjának vezérlője, szinte csak a gumiból készült védőruhát viselő munkások elemlámpái világítják meg a helyiséget – ez látható a japán Nukleáris és Ipari Biztonsági Ügynökség (NISA) által közzétett első olyan fotókon, amelyek a földrengés és cunami után megsérült erőmű belsejében készült. Bár a március 11-én történt természeti csapások óta már sokféle technikával próbálták lehűteni a reaktorokat, a vészhelyzetet a mai napig sem sikerült teljesen elhárítani a Tokiótól északkeletre fekvő erőműben.

Két munkás adatellenőrzést végez a fukusimai erőműben. A képre kattintva megtekintheti galériánkat.
AP
Adatokat gyűjtenek az 1-es és 2-es reaktor vezérlőjében
AP
Szintmérőket ellenőriz az egyik munkás az 1-es és 2-es reaktor vezérlőjénél
AP

Az elhárítási munkák egy korábbi szakaszában a hatóságok és az erőművet üzemeltető Tepco cég mindössze 50 dolgozót hagyott a létesítményben a sugárzás magas szintje miatt. Azóta sem tudni, pontosan kik ők, a japán közvélemény – és egyre inkább a nemzetközi is – is valódi hősnek tekinti őket, mert életüket kockáztatják hazájuk biztonságáért. Később 150-re nőtt a katasztrófa elhárításán dolgozók száma, majd még több munkás érkezett.

Az erőmű áramellátásán dolgozó munkások (a 3-as és 4-es reaktornál)
AP
Napok óta folyik az áramellátás visszakapcsolása (az 5-ös és 6-os reaktornál). A képre kattintva megtekintheti galériánkat.
AP

A dolgozók egy része tudja, hogy ez lehet az utolsó munkája – írja a brit Daily Mail, amely szerint az erőműben dolgozók közül öten már meghaltak és 15-en megsérültek. A NISA bejelentéséből ma kiderült, hogy csütörtökön három szakember szenvedett sugárfertőzést munka közben. A kábelek lefektetésén dolgozó három munkást óránként 170-180 millisievert sugárzás érte, ez magasabb, mint a maximálisan megengedett 150 millisievert. Kettejüket kórházba is szállították.

A sajtóban a válság csúcspontján jelentek meg az erőműben dolgozók rokonainak első beszámolói. Az egyik dolgozó felesége azt mondta, férje annak ellenére folytatta a munkát, hogy tudta, erős sugárzás érheti. A nő szerint férje egy e-mailben azt írta neki: „Kérlek, élj tovább is jól, egy ideig nem tudok hazajönni.” Egy másik, az ABC által lefordított üzenetben az egyik szakember lánya azt közölte: „Az édesapám az atomerőműbe ment, soha nem láttam még így sírni édesanyámat. Az erőműben dolgozók küzdenek, magukat áldozzák fel, hogy másokat megvédjenek. Kérlek, apa, gyere haza.”

Közben magas radioaktív sugárzást mutattak ki az erőmű környékén termelt zöldségekben és tejben, illetve sugárzást mutattak ki a tokiói csapvízben is – a szakemberek szerint viszont bár a sugárzás szintje meghaladja a határértéket, a legtöbb esetben az egészségre mégsem ártalmas közvetlenül. A sugárzó részecskék pedig már elérték az USA és Izland partjait is (a helyi hatóságok szerint a sugárzás erőssége azonban szinte minimális).

Megsérült út Nakában, a március 11-i földrengés után
AP
A helyreállított út Nakában
AP
Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.