Párizs egy "politikai irányító testület" létrehozását kezdeményezte
A katonai beavatkozáshoz "egy politikai irányító testület" létrehozását ajánlotta külügyminiszteri szinten Franciaország a Líbia elleni nemzetközi koalíció tagjainak.
A francia diplomácia vezetője, Alain Juppé a nemzetgyűlésben tartott beszédében bejelentette: "A köztársasági elnök kezdeményezésére javasoltam brit kollegáinknak, akik egyetértenek ezzel, hogy hozzunk létre a hadművelethez egy politikai irányító testületet, amelyben a beavatkozó államok, valamint az Arab Liga külügyminiszterei foglalnak majd helyet".
Juppé elmondta, hogy a testület "a következő napokban" Brüsszelben, Londonban vagy Párizsban fog összeülni és rendszeresen megismétli majd a találkozókat, hogy jelezze: "létezik politikai irányítás". Hozzátette, hogy ez a vezetés "használni fogja a NATO beavatkozási és tervezési képességeit". Franciaország az arab országok ellenérzéseire hivatkozva eddig nem támogatta a NATO-részvételt a líbiai intervencióban, s a katonai parancsnokság problémáját Juppé ezúttal sem tisztázta.
"Számunkra ez a hadművelet mindenekelőtt a világszervezet hadművelete, amelyet olyan ENSZ-tagállamok koalíciója hajt végre, amelyek közül nem mindegyik tagja a NATO-nak. Vagyis ez nem egy NATO-hadművelet, még akkor sem, ha az atlanti szövetség intervenciós és katonai tervezési eszközeire kell támaszkodnia" - szögezte le Juppé. A külügyminiszter azt is elmondta, hogy a nemzetközi koalíció katonai beavatkozása bármelyik pillanatban leállhat, amennyiben Moammer Kadhafi az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973-as számú, Líbiával kapcsolatban elfogadott határozatának megfelelően betartja a tűzszünetet.
"A katonai beavatkozás bármely pillanatban leállhat. Elég lenne, ha a líbiai rezsim pontosan és teljesen betartaná a BT-határozatot és elfogadna egy valódi tűzszünetet, visszavonná csapatait onnan, ahova behatoltak ... Az is kellene, hogy Kadhafi erői visszatérjenek a laktanyákba és a katonai műveleteknek is le kellene állniuk" - hangoztatta a francia diplomácia vezetője.Juppé arról is beszélt a nemzetgyűlésben, hogy Párizs már "gondolkodik a folytatáson és a folytatás a béke lesz". "Franciaország kezdeményezte a katonai beavatkozást, és Franciaország fogja kezdeményezni a béke megszervezését is. (Nicolas Sarkozy) köztársaság elnök ebben a szellemben fog néhány nap múlva megszólalni" - hívta fel a figyelmet a külügyminiszter.
Juppé szerint "mindenesetre nem a koalíció dolga eldöntetni, hogy milyen politikai rendszer legyen Líbiában". "A beavatkozásunk egyetlen célja, hogy a líbiaiakat olyan helyzetbe hozzuk, hogy szabadon ki tudják fejezni akaratukat és meg tudják kezdeni a demokratikus átmenetet, amelyre eddig nem volt lehetőségük" - szögezte le Juppé. A miniszter elismerte, hogy a Átmeneti Nemzeti Tanácson kívül más líbiai ellenzéki szervezettel a szövetségeseknek nincsen kapcsolata. A parlamenti vita kezdetén Francois Fillon miniszterelnök azt is mondta, hogy az ENSZ által elrendelt líbiai légtérzár a mai napon létrejött.